Úvod Celý kraj Hradec Králové Gočárovo schodiště
Gočárovo schodiště Gočárovo schodiště

Pohled z ulice Komenského
Významné dílo architekta Josefa Gočára z let 1909-10. Schodiště spojující ulice Na Kropáčce a Komenského je zhotoveno z armovaného betonu. Ve své době nemělo dílo po architektonické stránce obdoby. Představuje významnou památku české architektury.

Josef Gočár ve svém projektu řešil spojení ulic Komenského a Na Kropáčce, vedoucí z Velkého náměstí, které jsou v poměrně velkém výškovém rozdílu, a zároveň využití volném prostoru vzniklém zbouráním kamenné vodárenské věže Kropáčky.

Stavbu schodiště provedl Gočár z armovaného betonu. Z ulice Komenského se schodiště zvedá si 25 m nahoru a je vybaveno dvěma odpočívadly. Vede až na čtvercovou plošinu, z níž vlevo vede další schodiště s odpočívadlem, na kterém se o 180 stupňů zalamuje. Schodiště je lemováno širokým plným hladkým zábradlím, kolem plošiny zvýšeným a s obdélnými otvory. Nad plošinou se zvedá veliký půlkruhový oblouk se zavěšeným osvětlením a se svislými hranolovými žebry. Oblouk opticky odděluje prostor starého města u kostela Nanebevzetí Panny Marie od jeho podnože. V roce 1997 bylo schodiště celkově restaurováno.

Vodárenská věž Kropáčka byla vystavěna v roce 1516 jako městská vodárna, která rozváděla samospádem vodu po městě. Sloužila současně jako vězení a šatlava. Spolu s Petrovou vodní věží (zvanou později Kozinka) u pivovaru tvořila základ tehdejší vodárenské sítě. Renesanční hranolovitá věž měla patra oddělovaná římsami a čtyřhrannou nízkou střechu. V roce 1906 byla Kropáčka zbourána.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Na Kropáčce, 500 03 Hradec Králové
GPS: 50°12'31.559"N, 15°50'4.532"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Na schodiště je přístup z ulic Na Kropáčce a Komenského.

- Osobnosti spjaté s místem
Josef Gočár