Úvod Celý kraj Hradec Králové Stará radnice
Stará radnice Stará radnice

Celkový pohled z náměstí
Původně pozdně gotická, barokně přestavěná bílá budova s pozdně barokními hranolovými věžemi na nárožích. Radnice je dvoupatrová, čtyřkřídlá kolem středového nádvoří. Na věžích, ukončených bání s lucernou a makovicí, jsou umístěny hodinové ciferníky. Nad hlavním vchodem je posazen balkón a vysoko nad ním velký hradecký znak.

Radnice se poprvé připomíná v roce 1418, v roce 1540 byla rozšířena a roku 1588 opravena. V roce 1696 byla postavena dřevěná věž s hodinami, kterou v roce 1787 nahradily dvě malé věže pořízené z peněz získaných prodejem slezské brány. V letech 1850-52 byla přední část radnice přestavěna ve stylu pozdního empíru podle plánu architekta K. Wittmanna pro účely soudu a byla zvýšena o druhé patro. Zadní část byla upravena dle návrhu Jana Bělského. Po 2. světové válce byla budova hospodářsky využívána, až postupně zchátrala. V letech 1994-1996 byla kompletně restaurována.

Na nádvoří je do zdí zasazeno pět kamenných desek. Nejstarší z nich pochází z roku 1520 a je na ní vytesán v jednom štítu lev, ve druhém G a pod nimi malý štít s nůžkami a písmeny J.K., což jsou iniciály jména měšťana a soukeníka Jana Kropáče. Kolem se vine nápis: Milujte pravdu, Hradečtí, neboť pravda přemáhá -- Anno dm. 1520 -- Minou bludové pikharští, pravda věčně zůstává. Na druhé desce můžeme vidět: Jedna víra, jeden křest a láska mezi námi. Čiňmež Bohu chválu, čest, ať ráčí být s námi -- Veritas vincit. Třetí deska říká: Neb v víře jednota činí mnoho dobrého, varuj se viery pikharta i každého bludného -- Veritas liberabit. Tyto nápisy byly namířeny proti Českým bratřím, zvaným pikharti, které v roce 1512 hradecká obec vypověděla. Všechny tři desky byly původně umístěny na Slezské bráně. Na čtvrté podlouhlé desce je vytesán československý znak se slovy: Podděláno podruhý 1588 a na páté desce je nápis: V létě Páně 1850, 1851, 1852 nákladem městského důchodu znovu vystavěno.

Dnes radnice slouží částečně jako reprezentační prostory magistrátu, zbytek je pronajímán firmám a návštěvníkům nabízí příjemné posezení v kavárně a Sluneční čajovně.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Velké náměstí 1, 500 03 Hradec Králové
GPS: 50°12'33.487"N, 15°49'52.962"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Část radnice a nádvoří jsou volně přístupné podle provozních hodin firem a podniků.

- Další informace
Sluneční čajovna Hradec Králové