Úvod Celý kraj ZOO Dvůr Králové
ZOO Dvůr Králové ZOO Dvůr Králové

Zebry
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem patří k největším a nejkrásnějším zoologickým zahradám. Odborníky je považována za unikátní genobanku afrických zvířat. Rozkládá se na celkové ploše 64 ha.

Zoologická zahrada byla založena v roce 1946, její zásadní rozvoj však představoval až projekt Josefa Vágnera z roku 1967. Projekt rozšířil a přebudoval zahradu na velký přírodní park pro chov produkčních stád vzácných a vymírajících druhů afrických zvířat. Dnes je zahrada unikátním zařízením svého typu. Svým počtem více než 2300 chovaných zvířat představuje největší ZOO v České republice a zároveň patří k nejvýznamnějším evropským zahradám. Specializací ZOO jsou africká zvířata, především kopytníci - žirafy, zebry, antilopy, nosorožci, buvoli. Dále pak šelmy - gepardi, tygři, psi hyenoví, hyeny a primáti - orangutani, gorily, šimpanzi, guerézy a z ptáků pštrosi, marabu, supi, pelikáni, plameňáci včetně řady tropických druhů v pavilonu Ptačí svět a další. Z plazů jsou to především krokodýli a ještěři, z ryb velké tropické sladkovodní druhy a ryby korálového útesu v pavilonu Vodní světy.

V létě je otevřeno tzv. Safari, které ve dvou částech - pěší a průjezdné autobusem - představuje tyto druhy v prostředí a společenství velmi podobném přirozeným podmínkám. Zvířata ostatních světadílů jsou umístěna v takzvané klasické části ZOO, kde jsou v unikátních expozicích představována v prostředí svého přírodního biotopu, například les tygrů, savana gepardů, tropická řeka, živý korálový útes. Nejnovější expozice Ptačí svět a Vodní světy představí návštěvníkům tropické ptáky, savce, plazy, obojživelníky a ryby. Návštěvníkům jsou atraktivně představována zvířata v pravidelných časech: například drezůra slonů, krmení šelem a velkých tropických ryb, povídání o lidoopech a videoprogramy. Celoročně je rovněž otevřena unikátní galerie vývoje života na Zemi světoznámého malíře Zdeňka Buriana. Bohatou nabídku zboží s tématikou zvířat a přírody nabízí ZOOshop Serengeti i prodejní oddělení v galerii. V roce 1999 otevřená restaurace U Lemura je místem příjemného posezení a občerstvení s výhledem na hravé lemury kata. Přímo v areálu zahrady se mohou návštěvníci ubytovat v moderním hotelu Safari. Postaráno je i o nejměnší děti - v areálu zahrady mohou využít dětská hřiště, speciální dětské ZOO nebo se projet na ponících. Na vzdálené nástupiště autobusů Safari jezdí od vchodu malý vláček.

Od roku 2011 si návštěvníci ZOO Dvůr Králové mohou vychutnat dojmy z africké savany přímo z pohodlí vlastního vozu. Na šestikilometrové trase dvorské safari se návštěvníci mohou setkat se šesti sty africkými zvířaty. 

Tato možnost je raritou, v ČR a střední Evropě ji nabízí pouze ZOO Dvůr Králové, v samotné Evropě je to jen několik málo zahrad.

- Poloha
Místo: Štefánikova 1029, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
GPS: 50°26'5.749"N, 15°48'0.688"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Zahrada je otevřena denně po celý rok. V zimní sezóně od 9 do 16 hod. a v letní sezóně od 9 do 18 hod. Časy speciálních akcí jsou uvedeny na informačních stránkách ZOO. Do zahrady mají povolen vstup i psi upoutaní na vodítku.

- Další informace
ZOO Dvůr Králové
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR