Úvod Celý kraj Babiččino údolí
Babiččino údolí Babiččino údolí

Zámek Ratibořice
Malebné údolí řeky Úpy známé pod jménem Babiččino údolí se táhne mezi Českou Skalicí a Červenou Horou. Údolí nese název podle autobiografického románu Babička od Boženy Němcové. V údolí najdeme mnoho památek, které jsou v románu popisovanány. Pro své přirodní krásy je území chráněno jako přírodní rezervace, pro své literární vazby a architekturu jako národní kulturní památku. V Babiččině údolí stojí i Ratibořický zámek.

Údolím návštěvníky nejlépe provede naučná stezka dlouhá 7,5 km vedoucí z Česká Skalice na vyhlídku Rýzmburk. Na 25ti zastávkách návštěvníkům ukáže Barunčinu školu, Muzeum Boženy Němcové s Textilním muzeum a středověkou tvrzí ze 13. století, lesní studánku, lovecký pavilon, Ratibořický zámek s krásným anglickým parkem, známé sousoší Babička s dětmi od Otty Gutfreunda, Panskou hospodu, Panský mlýn a mandl s ukázkami dobových řemesel, Staré bělidlo - dějiště knihy Babička, Viktorčin splav, Rýzmburský altán a především nádhernou přírodu s bohatou faunou a flórou.

Ratibořický zámek dal roku 1708 postavit v barokním stylu majitel náchodského panství Vavřinec Piccolomini, na začátku 19. století ho přestavěla vévodkyně Kateřina Zaháňská na moderní empírové sídlo. Návštěvníci mohou při prohlídce vidět vybavení pokojů Kateřiny Zaháňské a původní vybavení zámku náležícímu posledním majitelům z rodu Schaumburg-Lippe. Zámecký park, který založila také vévodkyně Kateřina Zaháňská, se rozkládá se na ploše téměř 6 ha a postupně přechází do volné přírody. V parku roste mnoho vzácných stromů a keřů domácího i cizokrajného původu. 

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Muzeum Boženy Němcové, Maloskalická 47, 552 03 Česká Skalice
GPS: 50°23'40.811"N, 16°2'33.945"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Naučná stezka Babiččino údolí je otevřená od dubna do října. Otevírací doby jednotlivých památek jsou uvedeny na informačních stránkách Muzea Boženy Němcové a na stránkách České Skalice. 

Zámek Ratibořice je v dubnu a říjnu otevřen od 10 do 15 hodin, a to pouze o víkendech a státních svátcích. V květnu a červnu můžete zámek navštívit denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin, v červenci a srpnu pak denně od 9 do 17 hodin. V září je zámek otevřen denně mimo pondělí od 10 do 15 hodin.

- Další informace
Zámek Ratibořice
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR