Úvod Celý kraj Dobrošov
Dobrošov Dobrošov

Jiráskova chata
Vrch Dobrošov, tyčící se nad Náchodem do výšky 622 m n.m., je vyhledávaným výletním místem pěších turistů i milovníků vojenské historie: na vrcholu stojí Jiráskova chata s rozhlednou, která nabízí výhled po širokém okolí a která je východištěm mnoha turistických tras, opodál leží dělostřelecká tvrz Dobrošov budovaná v rámci pohraničního opevnění v letech 1937-38.

JIRÁSKOVA CHATA

Stavba dnešní Jiráskovy chaty byla slavnostně zahájena na místě původní, již nevyhovující útulny dne 9. července 1921 při příležitosti velkolepých oslav 70. narozenin Aloise Jiráska. Základní kámen položil Jiří S. Guth-Jarkovský. Stavbu chaty podle plánů Dušana Jurkoviče dokončil KČT v roce 1923. V roce 1950 byla chata zestátněna a chátrala. V dezolátním stavu ji v roce 1995 KČT odkoupil od státu a do roku 2002 probíhala generální oprava chaty. Dnes již opět slouží turistům.

Jiráskova chata je postavená ve stylu lidové architektury jako horská bouda s 24 m vysokou rozhlednou. Nabízí ubytování v moderních pokojích a občerstvení v příjemné restauraci. Za dobrého počasí je z rozhledny krásný panoramatický výhled na celé Náchodsko, Orlické hory a Krkonoše.

DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ DOBROŠOV

Projekt sedmiobjektové dělostřelecké tvrze Dobrošov vznikl jako součást československého opevnění k obraně státních hranic proti útoku ze strany Německa. Opevnění bylo budováno v letech 1935 až 1938 a ve své době patřilo mezi nejdokonalejší pevnostní systémy v Evropě. Stavba tvrze Dobrošov byla zahájena 13. září 1937 a měla trvat 2 roky. Práce na stavbě však byly náhle přerušeny 30. září 1938 bezprostředně po Mnichovské zradě. V té době byly dokončeny pouze tři objekty a opevnění už nebylo nikdy k obraně vlasti využito.

Účelem stavby bylo uzavření údolí řeky Metuje u Náchoda. Tvrz měly tvořit dva pěchotní sruby, čtyři dělostřelecké objekty a jeden vchodový srub, vzájemně propojené chodbami s dalšími sklady, kasárnami a pomocnými prostorami v podzemí. Celý komplex měl disponovat velkou palebnou silou osmi 10 cm houfnic, dvou 12 cm minometů, šesti 4 cm protitankovými kanóny spřaženými s těžkými kulomety, čtyřmi dvojčaty těžkých kulometů a osmnácti lehkými kulomety. Osádku mělu tvořit 571 mužů, pro boj na povrchu tvrze měla být osádka posílena o další jeden a půl roty pěchoty.

Část interiérů dobrošovské tvrze je dnes zpřístupněna k prohlídce s průvodcem. Prohlídku tvoří dva sruby a část podzemních chodeb. Začíná v dělostřeleckém srubu Zelený, ve kterém jsou makety houfnic a z něhož se schází do podzemí s několika komorami. Dále se pokračuje hlavní spojovací chodbou do podzemní kasárny a závěrečným výstupem do srubu Můstek, z jehož plošiny je výhled do širokého okolí. Třetí zachovaný pěchotní srub Jeřáb se samostatným vchodem je přístupný pouze o státních svátcích. S nadzemním komplexem opevnění na Dobrošově návštěvníky nejlépe seznámí naučná stezka "Pevnost Dobrošov" dlouhá 13 km, která začíná turistickým rozcestím u nádraží ČD v Náchodě. Stezka návštěvníky zavede i k samostatně přístupným pěchotním srubům Březinka a Lom.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Jiráskova turistická chata s rozhlednou, Dobrošov 71, 549 21 pošta Česká Čermná ::: Regionální muzeum Náchod (správce dělostřelecké tvrze), Zámek 1284, 547 01 Náchod
GPS: 50°24'2.847"N, 16°11'27.87"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy
Jiráskova chata rozhledna – je otevřena ve středu a čtvrtek od 11 do 17 hodin, od pátku do neděle od 11 do 18 hodin.

 

Dělostřelecká tvrz Dobrošov je otevřená od května do září denně mimo pondělí od 10 do 18 hod. V dubnu až říjnu denně mimo pondělí od 10 do 16 hod. Prohlídky v listopadu až březnu jsou možné pouze po objednání.
 
Srub Jeřáb je otevřen o státních svátcích 1. 5., 8. 5., 28. 9. od 10 do 17 hodin, na státní svátek 28. 10. otevřen od 10 do 16 hod. V době letních prázdnin (červenec, srpen) denně od 10 do 16 hod. 
 
POZOR! Dělostřelecká tvrz Dobrošov bude v letech 2017–2019 zavřena z důvodu rekonstrukce.
- Osobnosti spjaté s místem
Dušan Samuel Jurkovič
- Další informace
Jiráskova chata Dobrošov
Pevnost Dobrošov
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR