Úvod Celý kraj Hradec Králové Borromeum
Borromeum Borromeum

Pohled na Borromeum přes řeku
Mohutná pozdně klasicistní budova na břehu Orlice, která byla v letech 1900-1902 vystavěna podle návrhu Viktora Weinhengsta jako náhrada za již nevyhovující prostory chlapeckého církevního konviktu.

Na konci 19. století již neodpovídala kvalita ubytování v původní budově chlapeckého církevního konviktu Borromeum ve Špitálské ulici požadavkům na kvalitu ubytování studentů, a byla proto vystavěna budova nového Borromea na Orlickém nábřeží. V roce 1914 se do budovy přestěhovalo gymnázium, které do té doby sídlilo v jezuitské koleji, a působilo zde až do roku 1927, kdy byla postavena nová budova gymnázia na labském nábřeží. V budově Borromea se následně vystřídalo několik institucí, které měly neblahý vliv na stav budovy. Od roku 1992 Borromeum opět plní svoji důstojnou roli jako sídlo Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína.

Základ stavby tvoří silná betonová deska zpevňující naplavené písčité podloží pozemku. Budova má půdorys písmena E a je tak osově symetrická. Dominuje jí střední rizalit s hlavním vchodem, nad kterým byla dříve umístěna socha sv. Karla Borromejského, patrona ústavu. Objekt sloužil nejen k výuce studentů, ale i k jejich ubytování a poskytoval také nezbytné technické zázemí (prádelny, vlastní pekárna apod.). V přízemí byla umístěna jídelna, tělocvična a hudební síň. První patro sloužilo primárně ke studiu, byla zde knihovna a studovny. V druhém patře bylo několik studentských pokojů a malá kaple s výraznými barevnými vitrážovými okny. Budova Borromea tvoří svojí délkou 87 metrů a výškou 16 metrů krásné panorama Orlického nábřeží.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Orlické nábřeží 356/1, 500 03 Hradec Králové 3
GPS: 50°12'22.694"N, 15°50'1.3"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Prohlídka je možná pouze po dohodě s ředitelstvím gymnázia.

- Další informace
Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR