Úvod Celý kraj Hradec Králové Jiráskovy sady
Jiráskovy sady Jiráskovy sady

Labská část Jiráskových sadů
Krásně udržovaný přírodní městský park na cípu soutoku Labe a Orlice s alpináriem a rosáriem. V létě se zde konají nedělní promenádní koncerty.

Počátky parku sahají do poloviny 19. století, kdy město bylo ještě pevností. Ve výběžku hradeb na soutoku řek Labe a Orlice byl na zrušených zelinářských zahradách založen důstojnický park, který nebyl přístupný veřejnosti. Dodnes nalezeneme v sadech zbytky opevnění, zejm. zděný průchod hliněným valem (poterna), kterým vcházíme do růžové zahrady. V roce 1896 město pozemky vykoupilo od vojenské správy a park zpřístupnilo veřejnosti. U hlavní vstupní brány byl v roce 1922 postaven pomník Aloise Jiráska s reliéfní deskou Bratrstva od Bohumila Liznera a Josefa Srdínka. V cípu u soutoku se nadále pěstovala zelenina, ale v roce 1926 i tuto část převzalo město a vysadilo zde zmíněnou růžovou zahradu a o rok později alpinárium. V roce 1932 byl postaven restaurační a parkový pavilon podle návrhu Jana Reicha (dnes Floristická střední škola). O dva roky později bylo na soutoku řek umístěno bronzové sousoší Labe a Orlice, které pro město vytvořil Josef Škoda. Alegorické sousoší zobrazuje odvážným způsobem splynutí Labe a Orlice v podobě nahých milenců a ve své době vyvolalo rozruch. V roce 1935 byl v parku umístěn dřevěný kostelík sv. Mikuláše, který sem byl přemístěn z Malé Polany.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Vchod do sadů z ulice Křižíkova u elektrárny nebo z ulice Komenského u zimního stadionu.
GPS: 50°12'22.057"N, 15°49'34.954"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Sady jsou otevřeny od dubna do září od 6 do 21 hodin, od října do března od 6 do 19 hodin. V sobotu a v neděli je otevřeno od 8 hodin.

- Osobnosti spjaté s místem
Josef Škoda
- Další informace
Floristická střední škola Hradec Králové
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR