Úvod Celý kraj Hradec Králové Nový pivovar
Nový pivovar Nový pivovar

Hlavní budova pivovaru
Areál administrativního centra Královéhradeckého kraje zvaný Regiocentrum vybudovaný přestavbou zkrachovalého hradeckého pivovaru podle projektu ateliéru 3Q Projekt v letech 2005-7. Z chátrajícího industriálního komplexu vznikl moderní multifunkční areál, který zachoval množství původních architektonických i konstrukčních prvků.

Budovy chátrajícího pivovaru zachránil krajský úřad, když se rozhodl vybudovat v areálu své sídlo. Zvítězil návrh Pavla Tušla, Jiřího Dařbujána, Miloslava Dědka a Heleny Dařbujánové. Areál byl kompletně přestavěn: středověké objekty byly rekonstruovány, technologické objekty přestavěny a na místech demolic vznikly zcela nové objekty. V místech, kde bývala varna, jsou dnes moderní kanceláře, a na místě někdejší sladovny je několikapatrový parkovací dům s více než 450 místy. Kromě krajského úřadu a kanceláří dalších institucí v budovách najdeme Galerii Vladimíra Preclíka, minipivovar, restauraci a katedru výtvarné výchovy.

Nová podoba areálu dispozičně zachovala většinu původních budov, např. bývalou vodní věž Kozinku či hlavní budovu pivovaru, kterou ozdobily typické komínky. Přirozeným středem areálu je Pivovarské náměstí, které je spojeno Soukenickou ulicí s nám. Jana Pavla II. a dvěma schodišti s dolními ulicemi. Schodiště z ulice Komenského vede přes park u Kozinky, schodiště z ulice Čs. armády vzniklo zcela nově na původních parkánových terasách. Nové schodiště je vybaveno třemi odpočívadly s lavičkami a doplněno světelně-zvukovou instalací Zpívající stromy.

Přestavba přišla na více než jednu miliardu korun. Areál získal ocenění Stavba roku 2008.

Původní pivovar byl založen v roce 1844 tzv. právovárečníky (majiteli domů, kteří měli právo vařit ve svých domech pivo). Protože těchto domů bylo hodně, měl pivovar mnoho majetkových podílníků. V roce 1948 byl pivovar znárodněn, v roce 1995 pak byl v restituci navrácen potomkům původních podílníků, kterých bylo cca 100. Vysoký počet majitelů byl asi hlavním důvodem, proč pivovar v roce 1999 zkrachoval.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Pivovarské náměstí, 500 03 Hradec Králové
GPS: 50°12'28.346"N, 15°49'45.254"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy
Pivovarské náměstí je celoročně volně přístupné. Navštívit lze též Galerii Vladimíra Preclíka (pobočku Galerie moderního umění), restauraci Nový pivovar a veřejné prostory Regiocentra.