Úvod Celý kraj Hradec Králové Okresní a finanční úřady
Okresní a finanční úřady Okresní a finanční úřady

Čelní strana budovy z ulice Čs. armády
Bývalá budova okresních a finančních úřadů je poslední realizované dílo architekta Josefa Gočára v oblasti monumentální architektury z let 1935 a 1936 a představuje čistý konstruktivismus. Od svého počátku do dnešních dnů budova nezměnila svůj účel - bez ohledu na dobu a politický režim slouží státním úředníkům.

Josef Gočár vyhrál v roce 1931 architektonickou soutěž na stavbu okresních a finančních úřadů, která se organizovala v rámci jeho vlastní urbanistické koncepce regulačního plánu Hradce Králové z předešlých let. V letech 1931-35 zpracovával projekt, v letech 1935-36 probíhala vlastní stavba. Po 2. světové válce došlo k výrazným změnám ve využití místností a suterénu. Byty v levém křídle byly využity pro další kanceláře.

Budova je tvořena dvěmi třípatrovými křídly, které jsou spojeny výrazně zasazeným spojovacím přízemním křídlem s hlavním vchodem, takže půdorys tvoří písmeno H. Boční třípatrová křídla dozadu přecházejí v křídla dvoupatrová. Vnitřní nádvoří je na zadní straně uzavřeno cihlovou zdí s vjezdy. Střechy budovy jsou ploché. Výrazným prvkem je otevřený portikus se dvěma sloupy nad střední částí spojovacího křídla, který vytváří průhled do Šimkových sadů. Mezi vstupními dveřmi ve spojovacím křídle je umístěna pískovcová plastika se státním znakem od Vincenta Makovského. Pod levou a pravou částí spojovacího křídla je zasazeno podloubí se sloupy. Stěny v podloubí a stěny se stropem v portiku jsou obloženy tmavozelenými keramickými dlaždicemi, fasády jsou řešeny jednoduše a hladce.

V budově dnes sídlí Okresní státní zastupitelství, Katastrální úřad a detašovaná pracoviště magistrátu města.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Třída Československé armády 419, 500 03 Hradec Králové
GPS: 50°12'45.08"N, 15°50'13.068"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Budovu je možno navštívit v úředních hodinách (typicky v pondělí a ve středu od 8 do 17 hod.)

- Osobnosti spjaté s místem
Josef Gočár