Úvod Celý kraj Hradec Králové Studijní a vědecká knihovna
Studijní a vědecká knihovna Studijní a vědecká knihovna

Pohled na knihovnu z Hradecké ulice
Výrazná budova knihovny ve tvaru písmene X vznikla v letech 2004-2008 podle vítězného návrhu ateliéru Projektil Architekti jako účelový dům postavený na míru knihovně. Stavba z pohledového betonu s malými kulatými okny tvoří nejvýraznější dominantu orlického nábřeží a je spojnicí mezi historickým jádrem města a novým univerzitním kampusem.

Pětipatrová budova je logicky rozčleněna do čtyř ramen písmena X. Jedno rameno slouží jako sklad, druhé pro provozně-administrativní účely a zbývající dvě ramena nabízí prostory pro volný výběr knih a studovny. V průsečíku všech ramen prochází všemi patry betonové schodiště s kulatým průhledem do nebe i do nižších pater. V přízemní části jsou dvě ramena proříznuta, čímž vznikají široké průchody směrem k Orlici a k univerzitnímu kampusu. Na koncích proříznutých ramen jsou samostatné prostory kavárny a galerie U Přívozu. Budova je opatřena množstvím malých kruhových oken, s výjimkou bočních stěn dvou ramen, které jsou v celé výšce prosklené. Střecha budovy je plochá s velkými kruhovými světlíky, které přinášejí přirozené světlo do studoven v posledním podlaží.

Hlavním stavebním materiálem je beton. Konstrukce budovy je tvořena železobetonovým skeletem, na jehož nosných obvodových stěnách a vnitřních sloupech leží stropní desky jednotlivých pater. Všechny konstrukční prvky v interiéru i exteriéru včetně obvodového pláště zároveň vytvářejí finální povrch pohledového betonu. Koncové prvky, jako jsou svítidla či reproduktory, jsou zasazeny přímo do nosné konstrukce.  Stěny horních pater interiéru zdobí velkoformátové abstraktní malby "Evoluce forem" od výtvarnice Martiny Novotné. Její malby ve třech patrech znázorňují tři světy: nerostný, rostlinný a svět myšlenek. 

V podzemní části budovy je parkoviště, které je propojeno s navazujícím venkovním parkovištěm polozapuštěným v přilehlém terénu.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Hradecká 1250/2, 500 03 Hradec Králové
GPS: 50°12'18.772"N, 15°49'52.908"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy
- Další informace
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové