Úvod Celý kraj Hradec Králové Ulrichovo náměstí
Ulrichovo náměstí Ulrichovo náměstí

Rozlehlá plocha náměstí
Urbanistický projekt Josefa Gočára z roku 1924 s architektonicky významnými budovami. Náměstí má tvar obdélníku, jehož delší strany tvoří bývalý palác Steinského-Sehnoutky a bývalé sídlo ředitelství státních drah. Kratší strany ohraničuje zástavba zakončená nárožními budovami lemujícími Gočárovu třídu. Třída protíná severní část náměstí, jižní část tvoří plocha pokrytá kamennými deskami, po stranách oživená ostrůvky se záhony a fontánami. V době socialistického režimu až do roku 1989 stála v čele náměstí socha Klementa Gottwalda, po kterém bylo v té době náměstí pojmenováno.

Jižní stranu náměstí vytváří dominantní čtyřpatrová budova bývalého ředitelství státních drah, jejímž autorem je architekt Josef Gočár. Budova byla vybudována v letech 1928-32 ve stylu konstruktivismu a dnes je památkově chráněna. Její hlavní průčelí je symetrické se vstupním portálem uprostřed. Portál je obložen černou leštěnou žulou, nad ním je umístěn reliéf z pískovce od Bedřicha Stefana. Vestibul je vyzdoben skleněnou vitráží od Josefa Kaplického s náměty rozvoje dopravy. Z vestibulu se vchází napravo a nalevo ke schodištím a čtyřpatrovým ochozovým halám s kancelářemi a dalšími místnostmi (v době vzniku jich bylo 405). V provozu je dodnes výtah pater-noster. Ředitelství drah působilo v budově do roku 1949, dnes v ní sídlí magistrát města a policejní ředitelství.

Proti budově ředitelství státních drah byl vystavěn mohutný reprezentativní palác hradeckého továrníka Steinského-Sehnoutky. Stavba probíhala v letech 1928-29 podle návrhu architekta Otakara Novotného. Budova paláce je uprostřed čtyřpatrová s rovnou střechou, po stranách třípatrová se sedlovými střechami. Hlavní průčelí je celé obloženo kamenným obkladem, uprostřed v horní části je umístěn výrazný reliéf s alegorií textilního průmyslu od sochaře Karla Dvořáka. V paláci je nejpůsobivějším prostorem dvoupatrová hala, která je osvětlována balkónovými dveřmi a horními okny s barevnými skly. Dnes budova slouží jako sídlo bankovních a finančních institucí.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Ulrichovo náměstí, 500 02 Hradec Králové
GPS: 50°12'38.337"N, 15°49'19.847"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Veřejnosti přístupné interiéry magistrátu a bankovních domů si můžete prohlédnout v pracovních dnech v úředních hodinách / otvírací době. V mnoha domech na náměstí jsou provozovány obchody nebo služby.

- Osobnosti spjaté s místem
Josef Gočár