Úvod Celý kraj Hradec Králové Věžový vodojem
Věžový vodojem Věžový vodojem

Detail nádrže vodojemu
Vodojem, tyčící se nad městem na kopci sv. Jana, nejvyšším místě v Hradci Králové, představuje jednu z typických dominant města a zajímavou technickou památku.

Věžový vodojem se nachází na kopci sv. Jana. Byl vybudován v letech 1936-37 firmou bratří Papouškové podle projektu Bohuslava Drahoše, specialisty na vodohospodářské stavby. Vodojem byl určen pro tehdy samostnou obec Nový Hradec Králové (i v současnosti pokrývá pouze spotřebu této městské části). Do vodojemu se voda původně čerpala ze studní ve Staré Třebši, dnes je čerpána ze sousedních podzemních vodojemů, v nichž je akumulováno cca 20 000 metrů kubických pitné vody, což se rovná 1,5 denní dávce zásoby vody pro celý Hradec Králové i okolí.

Vodojem připomíná antický sloup, jehož hlavici tvoří výrazná vodní nádrž, zatímco patku vytváří střecha podepíraná po celém obvodu sloupy, pod kterou je umístěn vchod do věže.  Nosná železobetonová konstrukce vodojemu je po celém obvodu dříku obalena hmotou z režného zdiva, v ní jsou na čtyřech místech vertikálně zasazena osvětlovací okna. Středem dříku je vedeno vodovodní potrubí, kolem kterého spirálovitě stoupá schodiště. Stěna nádrže je  hladce omítnuta a je ozdobena třemi plastickými horizontálními pásy. Věž je vybavena dvěmi vyhlídkovými terasami: první je umístěna pod nádrží po obvodu dříku a druhá je na střeše nádrže se zábradlím a lucernou.

V roce 2017 byl vodojem zapsán na seznam kulturních památek.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Nový Hradec Králové
GPS: 50°10'43.263"N, 15°50'23.443"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Vodojem je stále funkčním zařízením, prohlídky pro veřejnost se konají pouze při zvláštních příležitostech.

- Další informace
Pohled na Hradec z vodárenské věže (webkamera)
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR