Úvod Celý kraj Hradec Králové Wiplerova vila
Wiplerova vila Wiplerova vila

Jižní průčelí
Novorenesanční vila postavené v roce 1902 podle návrhu Václava Rejchla pro gymnazijního profesora Karla Wiplera. Dům stojí na okraji krásné vilové čtvrti na břehu řeky Orlice.

Mohutná dvoupatrová budova bohatě zdobená ornamentálními sgrafity působí na břehu Orlice majestátně a připomíná historické šlechtické sídlo. Nábřežní fasáda vyniká výrazně předsunutým rizalitem, který je na úrovni střechy zakončen renesančním štítem. Stejný štít architekt použil i na boční fasádě nad předsazeným vstupem s balkónem. Průčelí orientované do zahrady je obohaceno o dřevěnou prosklenou verandu. Dům zakončuje výrazná, mírně předsunutá nárožní věž s vysokou valbovou střechou a s ozdobnými vikýři, ve které je samostatná místnost. Střechy jsou zakončeny množstvím ozdobných kovářských prvků, jako jsou hrotnice věže a korouhvičky.

Obě podlaží vytváří prostor pro dva nezávislé byty, které jsou spojeny pouze schodištěm v odděleném traktu. Na každém patře je centrální chodba, ze které se vchází do všech místností. Pokoje v prvním patře na nábřežní straně jsou navíc v ose propojeny dveřmi, což umožňuje celkový průhled přes všechny místnosti.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Orlické nábřeží 17, 500 03 Hradec Králové
GPS: 50°12'27.653"N, 15°50'25.376"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Stavbu lze obdivovat pouze z přilehlých ulic, je trvale obývána.