Úvod Celý kraj Hradec Králové Železniční stanice
Železniční stanice Železniční stanice

Průčelí nádraží z Riegrova náměstí
Projekt nové výpravní budovy železniční stanice zpracovali bratři Václav Rejchl mladší a Jan Rejchl v letech 1928-29, stavba budovy probíhala v letech 1930-35. Vzniklo monumentální dílo, které hradecké nádraží posunulo mezi nejmodernější ve střední Evropě a které významně ovlivnilo další vývoj dopravních budov v Čechách.

Budova je dlouhá 152 metrů a její hlavní průčelí se skládá z 41 okenních os. Vchody a východy z haly jsou kryty dlouhou plochou střechou. Fasády jsou z okrového břízolitu, obklady z pískovce a žuly.

Dominantou budovy je 46 metrů vysoká hranolová věž s hodinami, v jejímž středu bylo umístěno schodiště a na vrcholu byl instalován vodojem pro zásobování stanice vodou. Věž zakončuje ochoz s 9 metrů vysokou helmicí z měděného plechu. Věž celý objekt kompozičně, provozně i konstrukčně rozděluje na dvě části:

Jižní dvoupatrové křídlo (nalevo od věže) je konstruováno jako železobetonový skelet s cihlovou výplní. Její střechu tvoří sedlový ocelový krov se skleněnými tabulemi pro přirozené osvětlení haly. Křídlo je zakončeno výrazným rizalitem se sousoším dvou světlonošů s okřídleným kolem od Josefa Škody symbolizující přínos železnice rozvoji lidstva. V tomto křídle byly umístěny dvě odbavovací haly, po jejichž obvodu byly umístěny kanceláře a různé provozní místnosti. Nad vstupními dveřmi byly umístěny krásné vitráže s motivy Merkura a znakem republiky (dnes znakem města).

Severní třípatrové křídlo (napravo od věže) je zděné, jeho střecha je opatřena pálenou krytinou. Tvoří administrativní část budovy.

Ve stejné době vznikla též budova ředitelství státních drah na Ulrichově náměstí (1928-1932), kde sídlila všechna oddělení tohoto úřadu.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Riegrovo náměstí 2, 50002 Hradec Králové
GPS: 50°12'52.558"N, 15°48'38.76"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Volně jsou přístupné prostory určené pro cestující ČD.

- Osobnosti spjaté s místem
Václav Rejchl
Jan Rejchl
Josef Škoda