Úvod Celý kraj Hořický hřbet
Hořický hřbet Hořický hřbet

Masarykova věž samostatnosti
Dlouhý zalesněný hřbet vystupující prudce z okolní roviny. Po hřebeni vede krásná turistická trasa s výtečnými výhledy do kraje, zejm. ze dvou rozhleden. Jednou z nich je pískovcová Masarykova věž nezávistlosti.

Hořický hřbet leží na východě Jičínské pahorkatiny a údolím říčky Javorka je rozdělen na Mlázovický Chlum a Hořický Chlum. Celý je dlouhý 19 km - začíná u Konecchlumí a končí jihovýchodně od Velkého Vřešťova. Nejvyššími body hřbetu je Maxinec (449 m) a Chlum (448 m). Hořický hřbet je tvořen kvalitním pískovcem, který je spojen se slávou hořické sochařské školy. Témeř celý masív je zalesněn. Po hřebeni vede červená turistická trasa Jiráskova stezka, z Konecchlumí do Hořic na námestí je dlouhá 15,5 km. Krásnou přírodu Hořického hřbetu harmonicky oživuje několik architektinických objektů.

Nad městem Hořice se tyčí kamenná Masarykova věž samostatnosti s vyhlídkou. Její stavba začala v roce 1925 podle projektu architekta Františka Blažka, na základní kámen poklepal prezident Masaryk. Věž je umístěna v ose hořického náměstí a původně měla být 40 m vysoká. Do roku 1938 byla vystavěna do výšky 25 m a dále se ve stavbě nepokračovalo. Věž byla nakonec ukončena otevřeným ochozem a kopulí observatoře. Ke stavbě byl použit pískovec z nedalekého lomu. Mohutný podstavec je symbolem síly národa, štíhlá věž s hvězdářskou kopulí potom symbolem vydobyté samostatnosti. Blažek později návrh rozšířil o dvě symetrická boční křídla, kde je umístěna pietní síň a památková síň. Průčelí křídel zdobí reliéfní plastiky Jana Vávry a Karla Lenharta s tématy československého odboje 1914-1918 a vzniku samostatnosti. Před památníkem stojí velké sousoší Legie za hranicemi od Františka Duchače—Vyskočila. Věž stojí v nadmořské výšce 408 m.

Nedaleko od věže stojí další rozhledna (410 m), nově postavená v roce 1998 z ocelové konstrukce. Za návštěvu stojí i lesní koupaliště u rekreační osady Dachovy s vynikající architekturou z dvacátých let 20. století - koupaliště leží severně od věže samostatnosti. V Hořicích na úpatí hřbetu najdeme rozlehlý Sochařský park s venkovní expozicí soch. V západní části hřbetu, nad obcí Konecchlumí stojí kamenná mohyla s motivem lva, postavená na paměť Viléma z Konecchlumí popraveného za účast na protihabsburském povstání v Praze roku 1621. V Konecchlumí také najdeme krásný barokní kostel sv. Petra a Pavla od Donáta Theodora Morazzima z 18. století s obrazy křížové cesty od Vladimíra Komárka. 

V Kovači je příjemná restaurace Motel Charlie s krásnou letní zahrádkou a možností ubytování.

- Poloha
Místo: Nejlépe přístupné z Kovače a dále pěšky 1,5 km po zelené trase na úpatí v Konecchlumí, kde začíná červená trasa, nebo z Hořic v Podkrkonoší a dále pěšky po červené trase.
GPS: 50°22'46.547"N, 15°37'29.692"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Masarykova věž samostatnosti je otevřena od května do srpna denně mimo pondělí od 9:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hod. V září v tentýž čas ale pouze v pátek a o víkendu.

Ocelová rozhledna je otevřena od května do konce září o víkendech a o svátcích od 9 do 18 hod. a v říjnu o víkendech a o svátcích od 9 do 17 hod.

- Další informace
Rozhledna Hořický chlum