Úvod Celý kraj Hrad Pecka
Hrad Pecka Hrad Pecka

Pohled na Harantovský palác
Hrad Pecka se tyčí nad městečkem stejného jména. Z původního hradu se vcelku zachovalo pouze jedno křídlo, tzv. Harantovský palác, který je zdařile zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Z hradní vyhlídky je krásný výhled do krajiny Podkrkonoší.
První písemnou zmínku o tomto hradě můžeme najít už roku 1322. Hrad měl v té době dvě obranné věže, propojené hradební zdí, a jeden obytný palác. Hrad obepínal vodní příkop, takže přístup byl možný pouze přes padací most. Od konce 15. století se usilovalo o další rozšiřování obytných částí a taktéž byla zrealizována v té době tradiční renesanční přestavba. Vzhled Pecky dovršil úpravou interiéru na začátku 17. století Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Na místě dřívějšího strohého hradu nyní stálo krásné panské sídlo se čtyřmi obytnými paláci, které byly vystavěny kolem obdélníkového nádvoří a z vnitřní i vnější strany zdobeny sgrafity a malovanými erby.
 
Po tragické smrti Kryštofa Haranta na staroměstském popravišti r. 1621 získal Pecku Albrecht z Valdštejna, který zámek po ročním držení daroval řádu kartuziánů z Valdic u Jičína. Ti Pecku po více než sto padesát let využívali pouze jako letní sídlo a tak téměř neobývaný zámek postupně chátral. Za jeho slávou udělal definitivní tečku rozsáhlý požár v roce 1830. Hrad byl postupně rozebírán na stavební materiál až do roku 1921, kdy ruiny zámku získala do svého vlastnictví obec Pecka a začala probíhat jeho rekonstrukce.
 
Na hradu Pecka si může návštěvník prohlédnout Harantovu pracovnu, hudební nástroje, renesanční obrazárnu, model gotické podoby Pecky, expozici tradičního regionálního lnářství, černou kuchyň, rytířský sál či sklep se středověkou mučírnou. Z hradní vyhlídky jsou za dobrého počasí vidět Krkonoše se Sněžkou a Černou horou nebo blízká Zvičina.
 
Na hradě se pořádá mnoho kulturních akcí, jako jsou koncerty, divadelní a šermířská představení či rekonstrukce dobývání hradu.

Své jméno dostal hrad podle oblého, peckovitého tvaru kopce, na němž byl vystavěn. Toto jméno se přeneslo i na městečko rozvíjející se v podhradí.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Hrad Pecka, 507 82 Pecka
GPS: 50°28'43.859"N, 15°36'15.247"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Hrad je přístupný v dubnu a říjnu pouze v sobotu, v něděli a o státních svátcíh  vždy od 9 do 16 hodin (polední přestávka od 12 do 13 hodin, poslední prohlídka v 15:15), od května do září vždy od úterý do neděle od 9 do 17 hodin (polední přestávka od 12 do 13 hodin, poslední prohlídka v 16:15). 

Možnost parkování zdarma. 

- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR