Úvod Celý kraj Hrad a zámek Potštejn
Hrad a zámek Potštejn Hrad a zámek Potštejn

Celkový pohled
Zřícenina jednoho z nejmohutnějších českých hradů, který byl založen rodem Drslaviců koncem 13. století na strmém kopci nad Divokou Orlicí. Barokní zámek pod hradem ve stejnojmenné obci dostal svoji podobu v 18. století za rodu Chamaré, dnes je zrekonstruován. Hrad i zámek patří k oblíbeným výletním cílům, koná se zde mnoho akcí.

HRAD

Hrad začal budovat koncem 13. století Půta z rodu Drslaviců ze západních Čech na popud panovníka kolonizovat pohraniční oblasti království. Ve 14. století hrad proslavil Mikuláš z Potštejna, který ze msty za domnělou křivdu od krále vedl odbojný život, loupil a přepadal kupce. Proto byl roku 1339 hrad dobyt Karlem IV., který na troskách vybudoval nový gotický hrad s příkopem a mohutnými valy. Hrad poté často měnil majitele, mezi kterými byl i Jiří z Poděbrad. V 15. a 16. století patřil Potštejn rodu Pernštejnů, kteří hrad přestavěli na reprezantativní renesanční sídlo. Koncem 16. století hrad ztrácel na významnosti a chátral. Zkázu hradu dovršil jeden z pozdějších majitelů, Jan Antonín Harbuval-Chamaré, který kopec pod hradem rozkopal při hledání legendárního pokladu Mikuláše z Potštejna (děj románu Poklad od Aloise Jiráska). Jeho matka Anna Barbora dala později vestavět do trosek paláce kostelík sv. Jana Nepomuckého, který se však začal sesouvat. V jižní části hradu proto vystavěla kapli Božího hrobu, poslední významný stavební počin na hradě. Od roku 1851 patřil Potštejn rodu Dobřenských z Dobřenic, v roce 1945 byl hrad zkonfiskován. Dnes je ve správě obce Potštejn.

Nejstarší dochované části hradu jsou zbytky paláce pochazejí z dob Karla IV. Většina vnějšího opevnění pochází z dob Pernštejnů, včetně dvoupatrové věžové brány, nad jejíž vstupním průčelím je reliéf s pernštejnským erbem. Tato brána dnes slouží jako vstup do hradu. Nejlépe zachovanou stavbou je kaple Božího hrobu se svatým schodištěm.

Prohlídka hradu je možná pouze s průvodcem. Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu, k dispozici je i stánek s občerstvením. V létě se na hradě pořádají historické slavnosti a šermířská představení.

 

ZÁMEK

V roce 1746 koupil potštejnské panství Jan Ludvík Harbuval Chamaré, který se rozhodl vybudovat nové sídlo. Základem pro stavbu zámku se mu stal komplex hospodářských budov, který dříve patřil k hradu. Pozdně barokní čtyřkřídlý jednopatrový zámek byl tedy pouze přestavbou, nikoli novostavbou. Zámek byl dokončen roku 1755, po roce 1757 se prováděly úpravy okolí a parku, které byly ukončeny roku 1772 výstavbou zdi okolo parku. V 19. století došlo k úpravě fasád a parku. 

Rodina Chamaré v polovině 19. století vymřela po meči a dědička panství Alžběta Chamaré se provdala za Prokopa Jana Dobřenského z Dobřenic, a tak tímto sňatkem panství přešlo do rukou Dobřenských, kteří drželi Potštejn do roku 1945, kdy jim byl veškerý majetek zabaven na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Během let socialismu zámek chátral a zařízení bylo rozkradeno. V roce 2004 zničený zámek koupil Zdeněk Nováček, který začal zámek postupně rekonstrouvat. Od roku 2006 je zámek opět přístupný veřejnosti, koná se zde i řada kulturních akcí. Zámek obklopuje krásná zahrada, návštěvníci ocení zaké zámeckou cukrárnu.

Z podhradí hradu Potštejn vznikla stejnojmenná obec. Potštejn se stal dějištěm Jiráskova románu Poklad, který připomíná pamětní deska na hradu.

V obci Potštejn se nachází country kemp Vochtánka, kde se konají coutry a westernové akce, stejně tak i kulinářské akce.

K jídlu i ubytování lze využít stylový hotel Praha s letní zahrádkou pod starými kaštany, který stojí vedle kostela. Krásným údolím Divoké Orlice lze z Potštejna dojít příjemnou procházkou po červené značce na 7 km vzdálený hrad Litice, který je s Potštejnem spojen také železnicí.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Obecní úřad Potštejn, Lázeňská 93, 517 43 Potštejn
GPS: 50°4'41.1"N, 16°18'31.93"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Hrad je přístupný v dubnu a říjnu pouze o víkendech a o svátcích od 9 do 17 hodin. Od května do září od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Polední pauza od 12 do 13 hodin.

Zámek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin a to od května do září. V říjnu pouze o víkendech od 9 do 16 hodin. Pro skupiny nad 15 osob jsou prohlídky možné kdykoliv.

- Další informace
Zámek Potštejn
Obec Potštejn
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR