Úvod Celý kraj Krkonoše
Krkonoše Krkonoše

Pohled na Sněžné jámy
Krkonošský národní park, vyhlášený v roce 1963, se rozkládá na ploše téměř 55 000 ha a chrání horskou krajinu nejvyššího českého pohoří. Na jeho území najdeme rozmanité krajinné typy, jako jsou horské hřebeny, ledovcové kary, rašeliniště, klečové porosty nebo květnaté horské louky.

Pramen Labe 

Pramen naší největší řeky vyvěrá na Labské louce. Pramen byl symbolicky vysvěcen roku 1684 biskupem Janem z Talemberka, čímž se Labská louka stala definitivně českým územím. Symbolický pramen Labe se nachází na turistické křižovatce, kde se také nachází kamenná stěna zobrazující znaky měst, jimiž Labe protéká. 

Sněžné jámy

Jsou nejmohutnějšími jámami v ČR, které vznikly působením ledovců. Návštěvníci se mohou kochat výhledem na skalní sráz vyšší než 200 metrů, na dně jam se leskne řada ledovcových jezírek. K jámám se dá dostat od Labské boudy, pramene Labe nebo od Mužských kamenů.

Labský vodopád

35 metrů vysoký vodopád spadající ještě zhruba 250 m do Labské rokle se nachází 1 km od pramene Labe, v blízkosti Labské boudy. 

Pančavský vodopád

Je nejvyšším vodopádem v ČR, měří 148 metrů, nachází se zhruba 1 km od Labské boudy. Je napájen říčkou Pančavou pramenící na Pančavské louce, odkud stéká skalní stěnou do Labského dolu. Nad Pančavským vodopádem se nachází Ambrožova vyhlídka, z níž je krásný výhled na Labský důl. 

Vrbatovo návrší

Půjdeme-li od Pančavského vodopádu dále po červené turistické trase, dojdeme na Vrbatovo návrší, na kterém se nachází Vrbatova bouda a mohyla Hanče a Vrbaty na památku jejich tragické smrti při lyžařském závodě v roce 1913. 

Zlaté návrší

Kousek od Vrbatova návrší, směrem na Harrachovy kameny a Kotel, se nachází holý horský hřbet - Zlaté návrší. Vzhledem k přírodní ochraně není vstup na vrchol možný. Na návrší se nachází i zbytky pohraničního opevnění z 30. let.

Údolí Bílého Labe

6,5 km dlouhé údolí ledovcového původu se nachází mezi Bílou loukou a rozcestím U Dívčí lávky. Údolím vede Weberova cesta, nejstarší cesta Krkonoš, značená modře. Cesta je určena i cyklistům, vhodná je i pro vozíčkáře.

Čertova strouha

Poblíž Boudy u Bílého Labe se nachází Čertova strouha, více jak stoleté a plně funkční hrazení, technická zajímavost Krkonoš. Návštěvníci se mohou vydat na 2,5 km dlouhou naučnou stezku.

Studniční hora

3. nejvyšší hora ČR, jejíž vrchol leží v 1. zóně NP a je tedy bohužel nedostupný, nicméně 1 km od vrcholu vede trasa Lučním sedlem, která odděluje Studniční horu od Luční. K vrcholu hory se táhne pás pohraničního opevnění z dob 1. republiky. 

Obří důl

Údolí ledovcového původu s několika roklemi, vodopády, lavinovými svahy i vzácnou faunou i florou. Hodnotným biologickým územím je Krakonošova zahrádka se vzácnou květenou. Obří důl je přístupný např. z Pece pod Sněžkou, v létě jím lze vyjít na Sněžku.

Sněžka

Nejvyšší hora ČR se tyčí do výšky 1 602 m.n.m.. Na vrchol hory se dá mimo pěší varianty dostat sedačkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou. Ta však od roku 2012 probíhá rekonstrukcí, takže je v současné době mimo provoz. Na vrcholu se nachází Česká poštovna Anežka a kaple sv. Vavřince. 

Černohorské rašeliniště

Největší rašeliniště lesního typu v Krkonoších se rozkládá na území velkém 66 ha, zhruba 1 km od lanovky na Černou horu z Jánských Lázní. Jeho stáří se odhaduje až na 6 000 let. Nachází se zde i 3,5 km dlouhá naučná stezka s překrásnými výhledy a dřevěnou vyhlídkovou plošinou na centrální rašelinovou louku. 

Dvorský les

Je chráněné území s pralesovitými porosty na hřebeni Rýchory, kde lze nalézt zajímavé mechem obrostlé stromy, které jsou ukázkou toho, jak vypadal les dříve, než do něj zasáhl člověk. Vrcholky prochází naučná stezka Rýchory.

Území Krkonoš je turistickým rájem jak pro pěší turisty, tak pro lyžaře. Pěším turistům je k dispozici okolo 700 km značených stezek, které vedou rozmanitým terénem s různou náročností. Využít lze čtyři turistické hraniční přechody pro pěší a lyžaře na polskou stranu, ve kterých jsou stezky napojeny a rozšiřují tak turistické možnosti, zvláště okolo ledovcových jezírek Wielki a Mały Staw. 

Zimní lyžařské trasy se často liší od letních tras a jsou dobře označeny na lyžařských mapách Krkonoš. Nově bylo zřízeno množství značených tras pro cyklisty. Krkonoše nabízejí také řadu sjezdovek různé obtížnosti pro sjezdové lyžování a snowboarding, letecké koridory pro rogala a paragliding, skalní lokality pro horolezce a vodáckou trasu na Jizeře.

Mezi nejkrásnější turistické trasy patří Weberova cesta (kód S1) ze Špindlerova Mlýna na Luční boudu údolím Bílého Labe, Harrachova cesta (kód S2) ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu Labským dolem, Cesta česko-polského přátelství (kód S3 a S4) z Harrachova na Pomezní Boudy, Cesta k prameni Labe (kód M1) z Horních Míseček, Krakonošova cesta (kód M2) z Horních Míseček do Harrachova nebo Bucharova cesta (kód M3) z Horních Míseček do Vrchlabí. Široké panoramatické výhledy nabízí vrchol Sněžky, rozhledna na Žalém a rozhledna Štěpánka.

 

 

- Poloha
Místo: Správa KRNAP, Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí
GPS: 50°42'14.948"N, 15°37'58.795"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Přístupné po celý rok. V zimě jsou některé horské cesty z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Výchozími body pro mnoho výletů a túr mohou být horská turistická střediska jako je Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Jánské Lázně, Harrachov, Svobodná Úpa nebo Malá či Velká Úpa. 

- Další informace
Lanovka na Sněžku
Krkonošský národní park
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR