Úvod Celý kraj Městské muzeum v Jaroměři
Městské muzeum v Jaroměři Městské muzeum v Jaroměři

Kazetový strop s lustrem
Bývalý obchodní dům Albert Wenke a syn postavený podle návrhu Josefa Gočára v letech 1910-1911 za vydatné spolupráce s majitelem obchodu. Je dobovou ukázkou moderního obchodního domu v americkém stylu a cennou památkou moderní evropské architektury před první světovou válkou.

Stavbu obchodního domu si Josef Wenke, syn zakladatele obchodu Alberta Wenkeho, objednal nejprve u místního stavitele Josefa Máši. Josef Máša připravil stavební plány podle přesných požadavků pana Wenka, který tak měl nemalý podíl na celkové koncepci domu a jeho skvělé účelovosti. Dům byl však nakonec postaven podle projektu Josefa Gočára, který byl k realizaci přizván a který zcela pozměnil řešení střechy i průčelí a připravil architektonické řešení celého vnitřku budovy, včetně nábytku a lustrů.

Průčelí jinak železobetonové budovy je transparentní a je tvořeno předsazenou skleněnou stěnou, která nemá nosnou funkcni. Nad touto stěnou se tyčí mohutná římsa, vystupující z ploché střechy, která chrání balkon s výraznými meziokenními sloupy obložené černou keramikou. V původní podobě se v přízemí domu nacházela 35 metrů dlouhá prodejní dvorana s originálně dekorovaným kazetovým stropem. Nad dvoranou byl zavěšen devítičlenný, polygonální lustr z niklového bronzu, který obklopovala prodejní galerie v prvním patře. V druhém patře byl prodejní sklad s balkonem. Všechna patra spojovalo schodiště s elektrickým výtahem ve střední části budovy. Dostatek světla přicházel jak ze skleněného průčelí příslušných pater, ale pronikal i mezi patry díky otevřenému prostoru galerie.

Architektonické řešení stavby bylo v té době zcela inovativní a předběhlo svoji dobu. Stalo se vzorem pro mnoho dalších architektů, kteří působili po první světové válce. Dnešní podoba domu není kompletní, neboť zadní část byla zbourána kvůli výstavbě přilehlého závodu. Zachovala se však dvorana s galerií i originální elektrovýtah. Budova byla v letech 1985-1987 citlivě zrekonstruována, v roce 2001 byl uveden do provozu i původní výtah, který tak patří k nejstarším fungujícím výtahům v Čechách.

 

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Husova 295, 551 01 Jaroměř
GPS: 50°21'12.613"N, 15°54'48.637"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy
Do roku 2022 je muzeum v rekonstrukci.
- Osobnosti spjaté s místem
Josef Gočár
- Další informace
Městské muzeum v Jaroměři