Úvod Celý kraj Náchod
Náchod Náchod

Pohled na zámek z náměstí
Město s krásným historickým náměstím, nad kterým se na vrchu tyčí zámek s rozlehlým parkem. Řada historických památek, kulturní akce a zajímavé okolí lákají každoročně do Náchoda mnoho návštěvníků.
Vznik Náchoda je spojen se stavbou hradu, který nechal ve 13. století postavit rytíř Hron z rodu Načeraticů na obchodní stezce do Polska nedaleko Zemské brány. Pod hradem začalo z původní trhové vsi vyrůstat město, z té doby se dodnes zachoval hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele. Město bylo ve 14. století obehnáno hradbami se dvěma branami, aby se mohlo bránit vojskům, která kolem Náchoda kvůli strategické poloze blízko zemských hranic často procházela v dobách válek. Město nejvíce ovlivňovali střídající se majitelé hradu, k nejvýznamnějším patřil král Jan Lucemburský a Jiří z Poděbrad. Z malé pevnosti postupně vyrostl mohutný hrad, na přelomu 16. a 17. století ho noví majitelé Smiřičtí ze Smiřic přestavěli na pohodlné renesanční sídlo. Rozvoj přerušila třicetiletá válka, po které se nakonec Náchod stal majetkem italského rodu Piccolomini. Ti v polovině 17. století zámek barokně přestavěli, barokně se vyvíjelo i město, včetně staré radnice a kostela sv. Vavřince. Po vymření rodu Piccolomini změnil Náchod několikrát majitele, posledními byli Kateřina Zaháňská, která také obývala zámek v nedalekých Ratibořicích v Babiččině údolí, a od poloviny 19. století německý rod Schaumburg-Lippe, kterému byl zámek po roce 1945 státem zabaven. Velký rozvoj města nastal v 19. a počátkem 20. století, kdy byly postaveny významné stavby, jako je secesní hotel a divadlo Beránek, gymnázium, nová městská radnice či palác městské spořitelny. Náchod značně poznamenala prusko-rakouská válka 1866 (27.6. bitva u Náchoda) i nástup německého fašismu. Průmyslově ovlivnil město nejvíce přichod tovární textilní výroby (Bartoňovy textilní závody).
 
K nejvýznamnějším turistickým zajímavostem patří zámek tyčící se nad náměstím. Z jeho teras a věže je krásný výhled na město i okolí. Návštěvníci mohou na zámku vidět gotické sklepy, zámeckou kapli Panny Marie, Piccolominskou zahradu, medvědárium, historické interiéry s dobovým nábytkem a velkou knihovnu. Na zámku je také galerie a expozice strašidel. Svahy zámeckého vrchu tvoří anglický park, směrem na server vybíhá od zámku krásná alej. Nejvíce památek naleznou návštěvníci na náměstí - uprostřed dvouvěžový kostel sv. Vavřince s krásně zdobeným mauzoleem Smiřických, dále dominantní novorenesanční budovu radnice z let 1902-04 se grafity Mikoláše Alše, budovu bývalé staré radnice, secesní budovu Hotelu U beránka a Městského divadla z let 1912-14 se vzácnou Alšovou oponou "Příchod praotce Čecha na Říp" nebo sídlo spořitelny. Na úpatí zámeckého vrchu stojí krásná funkcionalistická vila Josefa Bartoně z let 1927-28 od architekta Pavla Janáka.

Náchod je významnou křižovatkou turistických tras. K nejoblíbenějším výletním místům patří malebné údolí řeky Metuje zvané Peklo s restaurací ve stylu lidové architektury od architekta Dušana Jurkoviče a nedaleký vrch Dobrošov s Jiráskovou chatou a dělostřeleckou tvrzí. V Náchodě také začínají dvě zajímavé naučné stezky - stezka "Náchod - Vysokov - Václavice 1866" dlouhá 8,5 km připomínající události bitvy u Náchoda a stezka "Pevnost Dobrošov" dlouhá 13 km spojující objekty československého opevnění k obraně proti útoku Německa vybudované v letech 1935-38.

- Poloha
Místo: 54701 Náchod
GPS: 50°25'0.14"N, 16°9'46.399"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Zámek je přístupný v květnu, červnu a září denně mimo pondělí od 9 do 17 hod., v červenci a srpnu denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin, v dubnu a říjnu pouze o víkendech a o svátcích od 9 do 16 hod. V březnu a listopadu od 10 do 16 a pouze v sobotu a neděli. Polední přestávka vždy od 12 do 12,30 hod.

- Další informace
Vila Josefa Bartoně
Město Náchod
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR