Úvod Celý kraj Orlické hory
Orlické hory Orlické hory

Hřeben Orlických hor
Orlické hory jsou krajem, který je bohatý na církevní památky, lidovou architekturu, pevnostní opevnění či tradiční řemesla, ale především na přírodní krásy. Je to ideální kout pro rodinné dovolené i pro ty, kteří chtějí objevovat. Orlické hory - ráj pro pěší turisty, cykloturisty, běžkaře i sjezdaře.

Hřeben Orlických hor se táhne podél česko - polských hranic. Nejvyšší je ve své severní části, kde najdeme i nejvyšší vrchol Velkou Destnou (1 115 m). Směrem k jihovýchodu se hřbety postupně snižují, a to až k toku řeky Divoké Orlice, která nabízí turistům dlouhá, často romantická údolí. Osobitá krása této oblasti je dotvářena zachovalou lidovou architekturou.

Masarykova chata na Šerlichu stojí na vrcholu stejného jména u Deštného v Orlických horách, v nadmořské výšce 1019 m, ze které je výhled jak do Čech, tak i do Polska. Chata má výbornou polohu jako výchozí bod pro pěší i lyžařskou turistiku. Pod chatou je parkoviště, kde lze zdarma nechat auto. V zimě je v blízkosti udržovaná magistrála pro běžkaře, rovněž je zde 350 m dlouhý lyžařský vlek. Nedaleká přírodní rezervace prales Bukačka je pro své bohatství rostlinných druhů považována za botanickou zahradu Orlických hor.

Velká Destná se nachází zhruba 3 km od Masarykovy chaty na Šerlichu. Je to nejvyšší hora Orlických hor, od roku 2010 bohužel bez rozhledny.

Kunštátská kaple se nachází na trase po červené turistické značce ve směru od Masarykovy chaty či vrcholu Velká Destná dále k jihu. Kunštátská kaple je barokní památkou z roku 1671, sloužívala k bohoslužbám dřevařských dělníků. Dnes je kaple bez interiéru. Ve vzdálenosti zhruba 50 m je cyklostezka vedoucí po tzv. bunkrovce. V její blízkosti se nachází rašeliniště "U Kunštátské kaple", ve kterém se nacházejí vzácné druhy rostlin.

Zemská brána je název skalnatého údolí Divoké Orlice, které leží při státní hranici s Polskem, těsně u hranice okresů Rychnov na Kněžnou a Ústí nad Orlicí. Zemská brána je oblíbeným výletním místem, nabízí krásné pohledy do panenské přírody. Údolím prochází naučná stezka Zemská brána, ta je nejlépe přístupná od kamenného mostu z Barotošovic v Orlických horách (je zde malé parkoviště, kde lze nechat auto), je dlouhá 3 km a má celkem 22 zastavení.

Naučná stezka po bunkrech u Olešnice v Orlických horách seznamuje turisty s technickými daty i historií lehkých vojenských objektů. Na trase jsou čtyři lehké objekty (řopíky, vzor 36), které byly postaveny v roce 1936. Ze značené trasy lze pokračovat dále ke zrekonstruovaným pevnostním objektům, a to dvěma lehkým objektům a dvěma těžkým objektům Jaroslav a U stodol, což je pěchotní objekt tvrze Skutina, kde je součástí prohlídky návštěva podzemí. Naučná stezka je určena pro pěší turistiku.

Anenský vrch je rozhledna na vrchu stejného jména. Vrchol je přístupný po červené turistické značce ze sedla Mezivrší. Na Anenský vrch lze pohodlně dojít také značenou modrou turistickou stezkou z Říček v Orlických horách, po zelené turistické značce z Horní Rokynice nebo po červené turistické značce z osady Hanička. V okolí jeho vrcholu lze spatřit dva objekty bývalého pohraničního opevnění z let 1937-38.

Bunkr Průsek leží nedaleko od Anenského vrhu. Je zrekonstruován to téměř původní podoby a pro veřejnost je zpřístupněn jako muzeum. Ke srubu se dostaneme po červené turistické značce od parkoviště v sedle Mezivrší a nebo po červené turistické značce od pevnosti Hanička.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Správa CHKO Orlické hory, Dobrovského 332, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
GPS: 50°18'5.012"N, 16°23'51.737"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Orlické hory jsou volně přístupné po celý rok. 

- Další informace
Orlické hory
Orlické hory a podorlicko