Úvod Celý kraj Památník bitvy 1866 na Chlumu
Památník bitvy 1866 na Chlumu Památník bitvy 1866 na Chlumu

Vzpomínky na padlé vojíny
Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum a rozhledna.

Bitva na Chlumu, také známá jako bitva u Sadové nebo bitva u Hradce Králové, byla rozhodujícím konfliktem prusko-rakouské války, která začala v červnu 1866. Prusko postupující ze severu východních Čech porazilo postupně ve všech bitvách rakouskou armádu (kromě bitvy u Trutnova) a postupovalo k Hradci Králové. Rakousko ve snaze postup zarazit soustředilo na Chlumu celou svou Severní armádu a zfomormovalo jí v půlkruhové linii v délce 12 km. Na pruské straně byly připraveny První, Druhá a Labská armáda. Stálo tak proti sobě více než 400 000 mužů. Ke střetu došlo ráno 3. července 1866 a po celodenních bojích byla rakouská vojska zcela rozprášena. Důvodem rakouské porážky byla zastaralá taktika boje s použitím bodáků v sevřených útvarech a horší typ pušek, které měly až trojnásobně nižší rychlost střelby než pruské. Ztráty na životech a počty zraněných byly obrovské. Rakousko ztratilo 43 000 mužů, Prusko 13 000 mužů. V řadách rakouské armády zemřelo mnoho Čechů a Slováků.

V areálu bojiště jsou zřízeny dvě naučné stezky: naučná stezka Chlum seznámí návštěvníky s centrálním bojištěm a přivede je k válečnému muzeu, vyhlídkové věži a množství pomníků, např. k Baterii mrtvých, mauzoleu s kaplí, ke pseudogotickému osariu či Úvozu mrtvých. Naučná stezka Svíb je věnována místům, které souvisely s boji o stejnojmenný les. V lese i blízkém okolí stojí velký počet pomníků svědčící o krutých bojích. K nejznámnějším pomníkům patří Říman a Polní myslivec na okrajích lesa. Obě naučné stezky jsou okružní a jsou dlouhé 10 km. Každá má 21 zastávek opatřených informačními deskami, které přinášejí řadu zajímavostí o bitvě. Památkový areál je součástí Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Vyhlídková věž, které stojí u válečného muzea, nabízí z výšky 35 m vynikající rozhled nejen na celé bojiště, ale i do vzdáleného okolí. Kousek od vyhlídkové věže je pro návštěvníky otevřena hospoda U polních myslivců.

Každoročně se v areálu koná vzpomínková akce s rekonstrukcí bitvy.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Dlouhé Dvory, dále pěšky 2,5 km po žluté turistické trase k mauzoleu na Chlumu.
GPS: 50°16'41.993"N, 15°44'26.498"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Válečné muzeum je otevřeno od dubna do září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin, od října do března pouze o víkendech od 10 do 16 hodin.

Vyhlídková věž je otevřena od května do září denně mimo pondělí od 9 do 17, v dubnu a říjnu pouze o víkendech od 10 do 16 hodin. Od listopadu do března je rozhledna zavřena. 

Pomníky a areál bojiště jsou volně přístupny celoročně. 

- Další informace
Fotogalerie z rekonstrukce bitvy na Chlumu
Památník bitvy na Chlumu 1866
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR