Úvod Celý kraj Pevnost Hanička
Pevnost Hanička Pevnost Hanička

Dělová otočná věž R-S-78 Paseka
Tvrz Hanička z let 1936-38 patřila do systému předválečného opevnění budovaného proti nacistickému Německu. Dnes je národní kulturní památkou.

Dělostřelecká tvrz byla vybudována v letech 1936-38 nedaleko osady Hanička, podle níž dostala své jméno. Pevnost byla po stavební stránce roku 1938 téměř dokončena a byla připravena k provizorní obraně. Náklady na její stavbu činily 28 miliónů Kčs. Po podepsání Mnichovské zrady byla Hanička 10. října 1938 bez jediného výstřelu předána Němcům. Po skončení 2. světové války se z Haničky stal zdroj pitné vody pro Rokytnici v Orlických horách. Od roku 1969 do roku 1975 trvala asi nejslavnější éra tvrze - Hanička byla zpřístupněna široké veřejnosti. I přes obrovský zájem návštěvníků byla v roce 1975 pevnost zabrána Ministerstvem vnitra a začal zde být budován protiatomový kryt, který však nebyl nikdy dokončen. Od roku 1995 je Hanička opět přístupná veřejnosti. Roku 2007 se stává národní kulturní památkou.

Tvrz Hanička se skládala ze šesti povrchových objektů (z nichž se dochovaly tři), které byly v podzemí mezi sebou propojené chodbami a sály, které měřily téměř 1,5 kilometrů. Mohutné sály mohly pojmout velké množství munice a dalších zásob, v případě bojů by tak zásoby umožňovaly posádce bojovat po dobu několika měsíců. 

Expozice ukazuje návštěvníkům plně vybavený úkryt, který připomíná dobu před druhou světovou válkou i pozdější vybavení z éry studené války.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: 517 61 Rokytnice v Orlických horách
GPS: 50°11'50.033"N, 16°30'27.744"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Autem: od Rokytnice v Orlických horách nebo od Bartošovic. V osadě Panské pole - Hanička je placené parkoviště (30 Kč), od kterého vede cesta po červené turistické značce ve směru Anenský vrch přes území CHKO Orlické hory. Cesta z parkoviště je dlouhá 1,5 km a trvá pěšky zhruba 20 minut.

Turisté a cykloturisté se do muzea dostanou nejlépe z červeně značené Jiráskovy cesty od Zemské brány a Bartošovic  či Masarykovy chaty na Šerlichu. Z této značky vede odbočka nad osadou Panské Pole - Hanička přímo k areálu muzea. Od Rokytnice v Orlických horách lze po modré turistické značce dojít k záchytnému parkovišti na Panském Poli a pokračovat dál po červené ve směru Anenský vrch.

Otevírací doba:

Květen, září, říjen - sobota 9,30 - 15, neděle 9,30 - 14 hodin.

V červnu denně mimo pondělí od 9:30 až 14:00.

Červenec a srpen - denně mimo pondělí vždy od 9,30 do 17 hodin (v 17 hodin je poslední prohlídka).

- Další informace
Hanička
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR