Úvod Celý kraj Poutní místo Homol
Poutní místo Homol Poutní místo Homol

Schodiště na poutní místo Homol
Významné barokní poutní místo, jehož lákadlem je 153 schodové schodiště, vystavěné na osamoceném návrší v podhůří Orlických hor. Je stavební i umělecko-historickou raritou v Evropě.

Poutní místo na návrší Homole nechala vybudovat hraběnka Terezie Eleonora Ugarte v letech 1690-96. Jádrem celého komplexu poutního místa je raně barokní kostel Panny Marie Bolestné, kolem kterého se rozprostírá hřbitov. Kostel je jednolodní stavbou s trojboce uzavřeným presbytářem s hranolovou věží, průčelí je zdobeno volutovým štítem. Interiér kostela je proveden v rokokovém a pseudoslohovém stylu.

Největším lákadlem pro turisty je kamenné schodiště z roku 1767, které je evropským unikátem. Má 153 schodů a 16 odpočívadel, jejichž počet je zvolen pro poutníky symbolicky, a to podle počtu Zdrávasů a Otčenášů růžence v modlitbě Velký růženec. Schodiště je po obou stranách zdobeno dvojicemi soch svatých, nahoře je zakončeno branou na hřbitovní návrší, kterou po stranách lemují malé kaple z roku 1703. Za kostelem je klečící sousoší sv. Jana Nepomuckého a Václava, nedaleko pak budova bývalé kaplanky z roku 1754. V roce 1778 ještě komplex doplnila kostnice a v roce 1805 přibyla zvonice.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: 517 41 Borovnice - Přestavlky
GPS: 50°3'9.849"N, 16°15'34.239"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Schodiště i hřbitov jsou volně přístupné, interiér kostela pouze v době bohoslužeb nebo speciálních akcí.