Úvod Celý kraj Poutní místo Neratov
Poutní místo Neratov Poutní místo Neratov

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Moderně rekonstruovaný barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl již od 17. století významným poutním místem.

Neratov byl známým poutním místem od 60. let 17. století, kdy byla vyřezána dřevěná soška Panny Marie podle snu rokytnického faráře, které poté byla přičítána zázračnost. V letech 1723 - 1733 pak byl postaven kostel Nanebevzeti Panny Marie, a to architektem Giovannim Alliprandim. Na konci 2. světové války po zásahu střelou Rudé armády kostel vyhořel. Díky silným zdem byl naštěstí uchráněn interiér. Po válce kostel chátral. V 60. letech se propadly klenby, v roce 1973 byl dokonce vydán demoliční příkaz, ale naštěstí na demolici nebyly finance. Roku 1992 byl kostel zapsán do Státního seznamu kulturních památek a kostel je soustavně obnovován. Dodnes pokračuje oprava schodiště, zdí, interiéru. Kostel je již zastřešen. V budoucnu by mělo být navráceno původní rokokové schodiště i barokní věžní báně.

Přestože dodnes prochází kostel náročnou a rozsáhlou rekonstrukcí, je vyhledávaným poutním místem. Díky netradičnímu severojižnímu nasměrování dopadají na Boží hod vánoční sluneční paprsky v pravé poledne přímo na svatostánek. V kostele můžeme najít krásnou renesanční kamennou křtitelnici z roku 1603.

Neratov získal pověst zázračného poutního místa poté, co zde nechal tehdejší farář v roce 1661 podle svého snu vyřezat milostnou sošku Panny Marie. Po jejím přenesení do Neratova se uzdravila jistá rokytnická žena, a tak se pověst o zázračnosti, která byla přičítána dnes nezvěstné sošce i zdejšímu prameni, šířila. Poutníku začalo přibývat a tak byl dřevěný kostel přestavěn na kamenný kostel Nanebevzetí Panny Marie (1667-8), ze kterého se dnes dochoval pouze presbytář, který se používá jako hřbitovní kaple.
Fotogalerie
- Poloha
Místo: Bartošovice v Orlických horách, 517 61 Rokytnice v Orlických horách
GPS: 50°12'53.027"N, 16°33'1.515"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Poutní místo je dostupné po celý rok. Nejlépe je ho navštívit v době bohoslužeb, které se v Neratově konají každý den. 

- Osobnosti spjaté s místem
Giovanni Battista Alliprandi
- Další informace
Poutní místo Neratov
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR