Úvod Celý kraj Pravěká vesnice ve Všestarech
Pravěká vesnice ve Všestarech Pravěká vesnice ve Všestarech

Pravěké obydlí
Modelové pravěké sídlo budované Centrem experimentální archeologie. Zachycuje život v pravěku od mladší doby kamenné až po starší dobu železnou. Celá vesnice vznikla podle archeologických výzkumů, které věrně odrážejí vzhled objektů.

Areál buduje Centrum experimentální archeologie královéhradecké univerzity od roku 1997. Návštěvníci mohou vstoupit do několika pravěkých obydlí z dřevěných prutů utěsněných hlínou, tzv. mazanicí. Obydlí byla postavena původními pracovními postupy za použití replik nástrojů. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout technologie prvních řemeslníků, např. pece na keramiku, studnu a pravěkou výrobnu stavební hlíny, či spatřit políčka pravěkých zemědělců. Vedle vesnice naleznou posvátné místo, kde pravěcí lidé uctívali svá božstva, na vyvýšenině potom pohřebiště s mohylami a plochými hroby.

V archeoparku mohou návštěvníci vstoupit do pravěké jeskyně s malbami lovců, podívat se na stylizovanou repliku mamuta či si prohlédnout zbroj keltských i římských bojovníků spolu s dalšími archeologickýmu nálezy z pravěku. Dále je pro návštěvníky připravena důlní šachta i na akvárium s podvodními nálezy. 

 

 

Fotogalerie
- Poloha
Místo: 503 12 Všestary (za hřbitovem nahoru do polí)
GPS: 50°15'32.904"N, 15°45'40.982"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Otevírací doba:

leden - červen od 9 do 17 hodin, pouze v sobotu a v neděli

červenec - srpen od 9 do 17 hodin, od středy do neděle

září - prosinec od 9 do 17, pouze v sobotu a v neděli

 

 

- Další informace
Pravěká vesnice ve Všestarech