Úvod Celý kraj Přehrada Les Království
Přehrada Les Království Přehrada Les Království

Koruna hráze se dvěma branami
Krásná přehradní nádrž v zalesněném údolí na Labi, která dokonale spojuje technické a architektonické řešení. Národní kulturní památka.

Přehrada Les Království byla postavena v letech 1910–1920 s přerušením v době 1. světové války, v roce 1923 byla k přehradě postavena vodní elektrárna o výkonu 2×600 kW. Přehrada měla především ochraňovat před povodněmi oblast mezi Dvorem Králové a Jaroměří. Na levém břehu přehradu obepíná rozsáhlý les zvaný Království, podle něhož dostala přehrada své jméno.

Celý komplex přehrady včetně okolních drobných staveb byl vystavěn v novogotickém stylu z pískovce podle návrhu Josefa Plicky. Koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami. K stavebním skvostům přehrady patří i dům hrázného, který připomíná anglický hrad s kamennou věží a cimbuřím. Od roku 1964 je přehrada národní technickou památkou, od roku 2010 národní kulturní památkou.

Ve vodní elektrárně původně pracovala dvě horizontální Francisova turbosoustrojí s dvojčitými kotlovými turbínami. Elektrárna byla postavena na maximální hltnost 12 m3/s, ale z důvodu časté poruchovosti turbín byla celková hltnost omezena na 9 m3/s. Celkový instalovaný výkon elektrárny byl 1120 kW. Z důvodů technické zastaralosti zařízení byly v roce 2005 turbogenerátory nahrazeny novými a původní turbíny byly odprodány Národnímu technickému muzeu v Praze.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Bílá Třemešná č.p. 236, 544 01 Bílá Třemešná
GPS: 50°27'32.086"N, 15°45'52.511"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Přehrada je dostupná celoročně. Pěšky je možné jít z Bílé Třemešné po červené a následně zelené turistické značce asi 2,5 km.

Autem vede cesta z Bílé Třemešné ke hrázi, po ní vede silnice 3. třídy napojující se na silnici ze Dvora Králové do Hostinného.

- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR