Úvod Celý kraj Třebechovický betlém
Třebechovický betlém Třebechovický betlém

Jedno ze zákoutí betlému
Třebechovické muzeum betlémů vlastní sbírku více než 160 betlémů z celých Čech vyrobených z různých materiálů a pocházejících od dob počátků českého betlémářství až po současnost. Nejcennějším exponátem muzea je proslulý mechanický Proboštův betlém, známý také jako Třebechovický betlém.

Muzeum leží v severním rohu Masarykova náměstí. Kromě expozice známého Třebechovického betlému připravuje muzeum dlouhodobé výstavy dalších betlémů ze svých sbírek i betlémů zapůjčených. Součástí muzea je stálá prodejní výstava betlémů a tradičních dřevěných hraček. Ve sbírkách muzea je i vzácný ručně psaný a malovaný zpěvník Třebechovický literátský graduál z roku 1559.

Mechanický Třebechovický betlém je 7 m dlouhý, 3 m široký a 2 m vysoký. Celý je zhotoven z lipového dřeva a je starý téměř 120 let - lidový řezbář Josef Probošt ho s vydatnou pomocí Josefa Kapuciána vytvářel od roku 1885 více než 40 let. Mechanismus, který uvádí betlém do pohybu, sestavil pomocí dřevěných ozubených koleček a hřídelí Josef Friml. Mechanismus byl původně poháněn ručně klikou, dnes ho rozhýbává elektrický motor. Třebechovický betlém zachycuje známé biblické výjevy zasazené do života českého městečka konce 19. století. V betlémské krajině s městskými domy, paláci, hradem a stromy jsou rozmístěny vyřezávané figurky, z nichž 51 provádí pohyb při práci a 120 se pohybuje na pásech. Betlém je netypický tím, že zobrazuje nejen Kristovo narození, ale i další fáze jeho života až po Zmrtvýchvstání. Středem betléma jsou jesličky, ve kterých jsou tradičně zastoupeny figury svaté rodiny: sv. Josef kolébá Ježíška v kolíbce a Panna Marie klečíc přihlíží. V koutě stojí vůl a osel, z venku do jestliček nahlížejí klanící se pastýři. Od jesliček se po obou stranách rozvíjejí výjevy na osmi terasách, dole s postavami českých řemeslníků, muzikantů, horníků a pastevců, nahoře s královským průvodem a biblickými výjevy.

Historické centrum Třebechovic nad Orebem tvoří pěkné Masarykovo náměstí s psedorománským evangelickým kostelem z roku 1880, morovým sloupem Panny Marie, sochou Nejsvětější Trojice a pískovcovou kašnou s vodotryskem z roku 1675, kterou v roce 1879 darovala městu Pražská obec (původně stála na Václavském náměstí v Praze). Poblíž náměstí stojí barokní děkanský kostel sv. Ondřeje z roku 1767.

Za náměstím se tyčí vrch Oreb, kde v roce 1419 vznikla pod vedením hradeckého kněze Ambrože vojenská jednotka Orebitů, kteří patřili k nejradikálnějším skupinám husitského hnutí. Vrch, dříve zvaný Vinice, pojmenovali husité podle biblické hory Choréb. Na místě původního dřevěného kostelíku byl roku 1835 postaven současný kostel Božího Těla.

Nedaleko od Třebechovic leží Lesní statek Bědovice s chovem koní, který patří stejně jako zámek Častolovice k Hospodářství Stenberg. Kolem statku vede zelená turistická stezka z Třebechovic do Týniště nad Orlicí, která výletníky provede kolem pěti lesních rybníků s mnoha druhy vodního ptactva, dančí oborou a přírodní rezervací U Houkvice.

- Poloha
Místo: Třebechovické muzeum betlémů, Masarykovo nám. 24, 503 46 Třebechovice pod Orebem
GPS: 50°12'4.46"N, 15°59'38.292"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Každý den mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

- Další informace
Třebechovické muzeum betlémů
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR