Úvod Celý kraj Zámecká kaple ve Smiřicích
Zámecká kaple ve Smiřicích Zámecká kaple ve Smiřicích

Západní strana kaple
Vrcholně barokní zámecká kaple Zjevení Páně s oltářním obrazem Klanění tří Králů od barokního mistra Petra Brandla je součástí smiřického renesančního zámku.

Zámecká kaple Zjevení Páně je dominantou města. Toto dílo vrcholného baroka bylo postaveno v letech 1699 - 1711 na přání hraběte Jana Josefa ze Šternberka, a to podle plánů Kryštofa Dientzenhofera či Jana Blažeje Santiniho. Interiér i exteriér kaple jsou bohatě zdoběny a díky krátké době výstavby jsou slohově zcela jednotné. Na výzdobě mimo jiných spolupracoval i významný barokní malíř Petr Brandl, který pro kapli namalovat obrazy Klanění tří králů a Svatý Blažej. Ke kostelu přiléhá čtyřboká kostelní věž, která byla dostavěna v roce 1705. Ve věži zní zvon Egidius z roku 1519 o hmotnosti 1400 kg.

Obraz Klanění tří králů byl stejně jako kaple prohlášen za národní kulturní památku. Tento krásný Brandlův obraz byl namalován roku 1727 pro hraběnku Marii Terezii Violantu ze Šternebrka, která si ho u Brandela objednala.

Kaple je součástí zámku, jehož historie sahá před 16. století, kdy na místě stála tvrz s hospodářskými budovami. Dnešní podobu dvoupatrové renesanční budovy s arkádami kolem nádvoří získal zámek v polovině 17. století, kdy zámek vlastnil rod Šternberků. Největší rozvoj zámku probíhal kolem roku 1700. Tehdy zámek dostal nový hlavní portál, byla dostavěny hospodářské budovy kolem zámeckého dvora a do nároží byla vbudována zámecká kaple, kterou se zámkem spojil propojovací trakt.

Název města Smiřice je spjat s několika pověstmi. Existují tři verze, z nichž ta první vypráví o dvou rytířích, kteří na sebe byli nahněváni, ale nakonec se oba smířili, a to právě v místě, které pojmenovali Smiřice. Druhá se vysvětluje vznik názvu Smiřic podle pohledu z vyvýšeního místa, kde se ramena Labe jevila jako několik řek najednou, proto "samé říce" - Smiřice. Třetí název vznikl ze smíru, ke kterému došlo při řece Labi - říci. Proto Smír-říce - Smiřice.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Městský úřad Smiřice, Palackého 106, 503 03 Smiřice
GPS: 50°18'3.348"N, 15°51'53.405"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Zámecká kaple je dostupná pouze při prohlídkách, které se konají několikrát do roka. V roce 2019 se prohlídky konají v tyto dny:

1. května, 9. června, 23. června, 7. července, 21. července, 4. srpna, 18. srpna, 1. září a 15. září. Vždy od 14 do 15 hodin. 

Mimo tyto termíny je kaple přístupna pouze po předchozí objednávce, skupině nad 20 osob. Kaple má bezbariérový vstup.

Zámek je v soukromých rukou a pro veřejnost přístupný není.

- Další informace
Smiřice
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR