Úvod Celý kraj Zámek Častolovice
Zámek Častolovice Zámek Častolovice

Vstupní průčelí zámku
Krásný renesanční zámek z přelomu 16. a 17. století s velkým anglickým parkem a oborou na soutoku řek Bělá a Kněžná. Zámek tvoří čtyři křídla obklopující velké čtvercové nádvoří se zachovalými původními freskami.

Ve 13. století postavili páni z rodu Drslaviců v místech nedaleko od dnešního zámku vodní tvrz, která stála na dřevěných kůlech nad močály pod soutokem řek Bělá a Kněžna. V 15. století se stal majitelem Jiří z Poděbrad, který Častolovice připojil k litickému panství. V roce 1495 koupil celé litické panství Vilém z Pernštejna a připojil ho k panství potštejnskému, jehož centrem byl hrad Potštejn. Častolovická tvrz ztratila na významu a chátrala. V roce 1559 opuštěnou tvrz koupil Jindřich z Regeru, který ji přestavěl na malý zámek a následně prodal. Častolovice pak často měnily své majitele, mezi nimiž byl i Rudolf II. O velký rozvoj Častolovic se zasloužil Jan Bedřich z Oppersdorfu, který v letech 1588-1615 přestavěl zanedbaný zámek na moderní renesanční sídlo. Jeho potomci se však dostali do finančních těžkostí a roku 1684 získal zámek v dražbě Tomáš Černín hrabě z Chuděnic, o 10 let později ho koupil Adolf Vratislav hrabě ze Sternberga. Rod Sternbergů začal využívat zámek jako své hlavní sídlo. Na počátku 19. století zřídili rozlehlý anglický park, později zámek pseudogoticky přestavěli. Začátkem 20. století se zámku vrátila původní renesanční podoba, byly rozšířeny obytné prostory a nad vstupní bránou byla postavena robustní věž s osmibokou bání, která je dodnes typickou dominantou zámku. Rodu Sternbergů již zámek zůstal, i když ho museli dvakrát opustit: jednou za německé okupace a podruhé v roce 1948 po konfiskaci, kdy Sternbergové museli odjet do USA. V roce 1993 získala zámek v restituci Diana Sternbergová, která dnes léta zanedbávaný zámek s parkem intenzivně obnovuje.

Návštěvníci zámku mohou na nádvorních průčelích vidět zachovalé renesanční fresky s výjevy z římských dějin, v zámku je k prohlídce připraveno dvacet pokojů zařízených historickým nábytkem od dob renesance az po pozdní klasicismus, schodiště s bohatou sbírkou zbraní, kaple a rytířský sál s původním renesančním kazetovým stropem. Kromě stálé expozice je možno navštítvit zámeckou galerii s krátkodobými výstavami a krásný anglický park. V parku se nachází malá zoologická zahrada, jezírko s ostrůvkem, kde hnízdí kachny, a obora s bílými daňky. V parku jsou také rozmístěny zajímavé moderní plastiky. Návštěvníci mohou na zámku posedět v příjemné kavárně, v létě se zahrádkou na nádvoří, a navštívit dárkový obchod. Na zámku se pořadají koncerty, výstavy, recepce, svatby a různé kulturní akce.

K Hospodářství Sternberg patří také vzdálený Lesní statek Bědovice s chovem koní, který leží uprostřed lesů nedaleko Třebechovic pod Orebem. Statek je oblíbeným cílem pěších výletů - prochází jím zelená turistická stezka z Třebechovic do Týniště nad Orlicí, která výletníky provede kolem pěti lesních rybníků s mnoha druhy vodního ptactva, dančí oborou a přírodní rezervací U Houkvice.

- Poloha
Místo: Zámek Častolovice, Masarykova 1, 517 50 Častolovice
GPS: 50°7'50.35"N, 16°11'13.352"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

V sezóně 2017 bude zámek otevřen od Velkého pátku 14. dubna do neděle 1. října. Denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00.

MiniZOO je otevřeno celoročně. 

- Další informace
Zámek Častolovice
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR