Úvod Celý kraj Zámek Doudleby nad Orlicí
Zámek Doudleby nad Orlicí Zámek Doudleby nad Orlicí

Průčelí zámku
Malé renesanční sídlo z 16. století je i přes pozdější přestavby krásnou ukázkou italské renesanční architektury u nás. Zámek tvoří čtyřkřídlá budova s arkádovým nádvořím a bohatou sgrafitovou výzdobou, uvnitř zdobená krásnými nástropními freskami s mytologickými výjevy.

V místech dnešního zámku stála již ve 13. století dřevěná tvrz. V 16. století koupil doudlebské panství Mikuláš z Bubna, který dal v letech 1585-90 vystavět půvabný renesanční zámek v čistě italském stylu s bohatou sgrafitovou výzdobou. V roce 1630 proběhly úpravy ve stylu pozdní renesance: byl osazen vstupní portál a přibyla nádvorní arkáda s toskánskými sloupy nesoucí kamenný ochoz. Ke konci 17. století provedl hrabě František Adam z Bubna a Litic barokní úpravy. Zámek získal vysokou střechu s barokními štíty a zevní sgrafita byla překryta omítkou. V té době také vznikly v interiérech zámku malby s převážně mytologickými výjevy a areál byl rozšířen o hospodářské budovy, stáje a jízdárnu. Na začátku 19. století vznikl u zámku anglický park. Ve 20. století prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí, při které se zrestaurovaly původní vnější sgrafita, stropy a zbytky maleb. Zámek od jeho vybudování až do roku 1948 patřil šlechtické rodině panů z Bubna a Litic. V roce 1993 byl zámek vrácen původním majitelům.

Návštěvníci mohou obdivovat nádherná renesanční sgrafita na vnějších průčelích i na nádvoří zámku. Při prohlídce s průvodcem mohou v interiérech s barokními nástropními freskami shlédnout zajímavé expozice lovu a lovectví, výstavu nábytku a tapiserie 16.-18. století. Za návštěvu stojí i přilehlý anglický park při náhonu Divoké Orlice, kde je zřízena i malá zoologická zahrada. K dispozici je občerstvení a prodejna upomínkových předmětů.

Babiččin dvoreček je místem, kde děti mohou shlédnout exotické zvířectvé, ale i domácí zvířata jako ovečky,kravičky, koně, kozy, kachny nebo králíky. Vstup do Babiččina dvorečku je volný.

Doudlebská zámecká obora se rozkládá na 11 ha plochy a žije v ní téměř 60 kusů zvěře - jeleni, daňci, mufloni, srnec i srny. Můžete zde vidět i pštrosa afrického i samici pštrosa australského. 

Na zámku můžete navštívit i nově otevřené Přírodovědné muzeum se sbírkou zvěře, hmyzu, ryb i ptactva nejen z Čech, ale z celého světa. Sbírka obsahuje i vzácné minerály a kameniny. Muzeum se nachází v 1. patře sýpky a je otevřeno v době otevírací doby zámku. Vstupné 50 Kč, snížené 25 Kč.

 

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Bubna s.r.o., 517 42 Doudleby nad Orlicí č.p. 1
GPS: 50°6'30.3"N, 16°15'50.14"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Od května do června a v září je otevřeno od 9 do 17 hodin, mimo pondělí. 

V červenci a srpnu od 9 do 18, mimo pondělí.

V dubnu a říjnu od 10 do 17 pouze o víkendech. 

Parkování zdarma. 

- Další informace
Zámek Doudleby nad Orlicí
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR