Úvod Celý kraj Zámek Hrádek u Nechanic
Zámek Hrádek u Nechanic Zámek Hrádek u Nechanic

Průčelí zámku ze zámeckého parku
Krásný novogotický zámek postavený v 19. století jako sídlo hraběte Františka Arnošta Harracha. U zámku leží rozlehlý anglický park s golfovým hřištěm, který přechází v zámeckou oboru.

František Arnošt hrabě Harrach si dal v letech 1839-57 postavit nový zámek ve stylu romantické windsorské gotiky nedaleko Nechanic. Stavby se ujal vídeňský stavitel Karel Fisher podle projektu londýnského architekta Edwarda Bucktona Lamba. Karel Fisher také navrhl vzhled interiérů převážně v novorenesančním stylu. Vybavení zhotovené místními řemeslníky ohohatili Harrachové v některých sálech interiérovými prvky dovezenými z původně renesančních zámků z celé Evropy. V roce 1945 byl zámek znárodněn podle Benešových dekretů.

Návštěvníci mohou na zámku obdivovat překrásně zdobené sály, zejm. Zlatý sál se zlacenými koženými tapetami, kazetovým stropem a mramorovým krbem, Rytířský sál s portréty rodu Harrachů nebo Knihovnu s více než 5000 svazky a galerií obrazů zachycující lidská postižení a degenerace. Krásné jsou také sbírky zbraní a nábytkové vybavení. Zajímavostí je potom koupelna z 20. let 20. století v prvním poschodí. Zámek obklopuje veliký anglický park o rozloze 15 ha se vzácnými exotickými dřevinami, který pozvolna přechází v lesní oboru a bažantnici. V letech 1994-97 bylo na většině travnaté plochy parku zřízeno soukromé golfové hřiště, které nabízí své služby také veřejnosti. Návštěvníci mohou navštítvit obchod se suvenýry a občerstvit se v bufetu. Na zámku se pořadají koncerty, svatby a různé kulturní akce v průběhu celého roku.

- Poloha
Místo: 503 15 Nechanice
GPS: 50°13'24.909"N, 15°40'5.051"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Od května do června denně mimo pondělí od 10 do 12 hod. a od 12.30 do 16 hodin, o víkendech do 17 hodin.

Od července do srpna denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 12:30 do 17.

V září denně mimo pondělí od 9 do 12 hod. a od 12:30 do 16 hodin, o víkendech do 17 hodin.

V dubnu a říjnu pouze o víkendech a o svátcích od 9 do 12 hod. a od 12:30 do 16 hod. 

Zámek je také otevřen o víkendech v době adventu.

- Další informace
Oficiální stránky Hrádku u Nechanic
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR