Úvod Celý kraj Zámek Karlova Koruna
Zámek Karlova Koruna Zámek Karlova Koruna

Zámek uprostřed parku
Zámek v Chlumci nad Cidlinou představuje jedno z vrcholných děl barokní zámecké architektury u nás. Stojí na návrší obklopen krásným anglickým parkem a uprostřed rozlehlé roviny vytváří výraznou dominantu krajiny.

Roku 1611 získal chlumecké panství rod Kinských od císaře Matyáše. Na místě původního vodního hradu nechal v letech 1721-23 postavit hrabě František Ferdinand Kinský své venkovské sídlo - překrásný barokní zámek, který podle plánů Giovanniho Santiniho postavil František Maxmilián Kaňka. Santini patrně navrhl i severně stojící kapli Zvěstování Panny Marie, dnes zvanou kaple sv. Jana Křtitele. Název Karlova Koruna dostal zámek na počest císaře Karla VI., který na zámku pobýval v roce 1723 po své korunovaci v Praze. Zámek připomíná korunu nejen svým názvem, ale i svým půsorysem - na prostřední oválný sál jsou připojena tři čtvercová křídla, se třemi místnostmi v každém z nich. Kolem zámku byl zřízen rozlehlý anglický park s několika příjezdovými cestami lemovanými řadami stromů sbíhajícími se paprsčitě k zámku. Vedle budovy zámku bylo postaveno několik obytných, správních a hospodářských stavení, protože zámek sloužil pouze pro reprezentační účely. V roce 1943 zámek vyhořel, v roce 1948 byl zkonfiskován a následně až do roku 1969 probíhala jeho celková rekonstrukce. V roce 1992 získal v restituci zámek zpět Norbert Kinský.

Návštěvníci mohou na zámku vidět expozici historie rodu Kinských a zdejšího chovu koní. Zámek je také oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů.

Ve městě pod zámkem se nachází několik dalších zajímavých památek. Jednou z nich je budova Lorety, původně projektované jako piaristický klášter, postavená v letech 1717-40 Kinskými. Loreta byla v roce 2002 po nákladné rekonstrukci otevřena jako muzeum s expozicí historie Chlumecka a výstavou zemědělských strojů. K dalším památkám patří Kostel Nejsvětější Trojice z roku 1134 sousedící se zámeckým parkem, děkanský kostel sv. Voršily na Klicperově náměstí postavený za vlády Pernštejnů v letech 1536-43, vedle stojící mariánský sloup z roku 1710, krásná budova obecné školy postavené v letech 1898-99 a několik domů na Klicperově náměstí.

3 km od Chlumce leží v obci Ostrov hřebčín Equus Kinsky pověstný chovem koní Kinský. K chlumeckému panství patří také okolní krajina s lesy a rybníky. U jednoho z nich, dnes již neexistujícího Velkochlumeckého rybníka, se v roce 1775 odehrál konec slavného selského povstání. Událost připomíná socha rebela stojící na malém návrší za městem a oblíbené rčení "dopadli jako sedláci u Chlumce".

- Poloha
Místo: Pražská IV/3, 503 51 Chlumec nad Cidlinou
GPS: 50°9'31.66"N, 15°27'4.449"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Zámek je přístupný v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, a to pouze o víkendech či státních svátcích. V červenci a srpnu je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Muzeum Loreta je otevřeno od května do září denně mimo pondělí od 9 do 16 hod., polední přestávka od 12 do 13 hod. V dubnu a v říjnu otevřeno ve stejnou dobu ale pouze o víkendech a svátcích.

- Osobnosti spjaté s místem
Jan Blažej Santini Aichel
- Další informace
Zámek Karlova Koruna
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR