Úvod Celý kraj Zámek Rychnov nad Kněžnou
Zámek Rychnov nad Kněžnou Zámek Rychnov nad Kněžnou

Průčelí zámku
Raně barokní zámek stojící na návrší nad řekou Kněžnou přestavěný v 18. století podle projektu Giovanniho Santiniho. V prostorách zámku je umístěna cenná Kolowratská sbírka obrazů a expozice děl významných českých malířů Orlické galerie.

Rychnovský zámek nechal v letech 1676-90 postavit František Karel I. Libštejnský z Kolowrat jako barokní jednopatrovou čtyřkřídlovou budovu se čtvercovým arkádovým nádvořím. Zámek nahradil starší renesanční sídlo, které se později stalo součástí pivovaru. Několik let po dostavbě, v letech 1713-27, provedl syn Norbert Leopold, později jeho syn František Karel II., rozsáhlou přestavbu a rozšíření zámku podle návrhu vynikajícího barokního architekta Giovanniho Santiniho. Budova získala nové průčelí a mansardovou střechu s polopatrovými vikýři, postranní křídla byla zakončena hranolovitými věžemi a areál byl rozšířen o hospodářské a správní budovy, konírnu a jízdárnu. Kolowratové na zámku zřídili rozsáhlou a velmi cennou sbírku obrazů a knihovnu se vzácnými rukupisy a prvotisky. Santini barokně upravil i sousedící kostel Nejsvětější Trojice, který propojil se zámkem přízemní krytou chodbou s kaplí. V roce 1948 byl zámek zkonfiskován, v roce 1992 opět navrácen rodině Kolowratů.

Návštěvníci si mohou na zámku prohlédnout interiéry s pozoruhodnou Kolowratskou sbírkou obrazů zastoupenou převážně barokními díly ze 17. a 18. století. Vhodně ji doplňuje sbírka Orlické galerie, umístěná také na zámku, která obsahuje díla významných českých malířů 19. a 20. století. Na zámku je také jedinečná ornitologická sbírka Okresního muzea Orlických hor a sochařská sbírka Karla Hladíka. V blízkosti kostela Nejvyšší Trojice ze 17. století stojí zvonice se zvonem Kryštofem, který je 3. největší v Čechách (po Zikmundu na svatovítské věži v Praze a Augustinu na Bílé věži v Hradci Králové). Na zámku se také každoročně koná divadelní a hudební festival Poláčkovo léto.

V Rychnově se nacházejí i další zajímavé památky, zejména radnice z 18. století a další domy na Starém náměstí, novobyzantská hřbitovní kaple Proměnění Páně Krista z 19. století, farní kostel sv. Havla či synagoga s židovským hřbitovem.

Východně od Rychnova leží nádherný přírodní park Les Včelný s Ivanskou skálou, Ivanským jezerem a koupalištěm. Do parku vedou dvě značené turistické stezky, červená a zelená, dlouhé cca 5 km. Návštěvu rychnovského zámku tak lze spojit s příjemným pěším výletem.

- Poloha
Místo: Kolowratská 1, 516 01 Rychnov nad Kněžnou
GPS: 50°10'0.81"N, 16°16'32.64"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Otevírací doba zámku:

květen 10 až 16 hodin, mimo pondělí

červen 10 až 17 hodin, mimo pondělí

červenec a srpen 9 až 17 hodin, mimo pondělí

září 10 až 17 hodin, mimo pondělí

říjen 10 až 16 hodin, pouze o víkendech

- Osobnosti spjaté s místem
Jan Blažej Santini Aichel
- Další informace
Zámek Rychnov nad Kněžnou
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR

restituce

Avatar Autor: Jaroslav Kos , čas: Čtvrtek 06.01.2011 11:34
Kulturní památka, areál kolowratského zámku byla vydána v roce 1992. Nikoliv v roce 1990.

Díky

Avatar Autor: Jan Pokorný , čas: Čtvrtek 06.01.2011 22:05
Opraveno, děkuji za upozornění!