Úvod Celý kraj Zvičina
Zvičina Zvičina

Zvičina od Bílé Třemešné
Výrazná hora dominující celému Podkrkonoší. Na jejím vrcholu, ze kterého se nabízí překrásný výhled do dalekého okolí, stojí Raisova chata s rozhlednou.

Zvičina (671 m) je nejvyšším vrcholem 17 km dlouhého Zvičinsko-kocléřovského hřbetu v Krkonošském podhůří, který výrazně vystupuje z okolní krajiny. Zvičina o 330 metrů převyšuje pod ni ležící obec Bílou Třemešnou. Hora má zvonovitý tvar, na severní straně je svah zalesněný. Pro svoji polohu a výtečný rozhled do kraje je jedním z nejznámějších turistických cílů celé podkrkonošské oblasti. Při dobré viditelnosti je z vrcholu možné přehlédnout až třetinu Čech: celé panorama Krkonoš, Podkrkonoší, Orlických a Jizerských hor, Hradec Králové, Kunětickou horu, okolí Broumova a Nového Města nad Metují, Jičínsko a Novopacko, dále spoustu významných vrcholů jako Trosky, Ještěd, Milešovku nebo Říp.

Na Zvičině najdeme i několik zajímavých kulturních památek. Na vrcholu stojí barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého z roku 1706. V roce 1891 nechal postavit nedaleko kostelíka Machka Patzelt, majitel zdejšího hospodářství, dřevěný hostinec. Později hostinec zakoupil Klub českých turistů a přestavěl ho na turistickou chatu, jejíž dnešní podoba pochází z roku 1904. V roce 1925 byla k chatě přistavěna rozhledna s otáčivou prosklenou věží. Od roku 1927 nese chata název Raisova chata na Zvičině podle rodáka z nedalekého Bělohradu Karla Václava Raise. V lese pod vrcholem směrem na Bílou Třemešnou leží Masarykova studánka se sochou draka, o kus níž potom krásný lázeňský hotel Pod Zvičinou s koupalištěm.

Vrchol Zvičiny je přirozenou křižovatkou turistických tras vedoucích do Bílé Třemešné, Mostku a Lázní Bělohrad. V zimě je oblíbeným cílem běžkařů. K občerstvení mohou posloužit Raisova chata a hotel Pod Zvičinou.

Fotogalerie
- Poloha
Místo: Nejlépe přístupné z Bílé Třemešné a dále pěšky po červené trase nebo z Mostku a dále pěšky po červené trase nebo z Lázní Bělohrad a dále pěšky po žluté trase.
GPS: 50°27'16.999"N, 15°41'44.999"E - Ukázat na mapy.cz
- Možnost návštěvy

Raisova chata je otevřena:

 

Rozhledna je přístupná od středy do neděle od 11 do 22 hodin od června do září. Vstupné 20 Kč.

- Další informace
Sportovní areál Zvičina
Vrchol Zvičina
Raisova chata
- Doporučená literatura
Související články vydané v ČR